Дъждовните гори на Амазонка в Бразилия претърпяха най-големия си брой пожари от 17 години през 2024 г., показват правителствени данни, публикувани в сряда, след като огромният регион претърпя месеци на продължителна суша.
Сателитни изображения засякоха 140 328 пожара, твърди Националния институт за космически изследвания (INPE). Това е с 42% повече от 98 634 пожара, регистрирани през 2023 г., и най-много от 2007 г., когато са регистрирани 186 463 горски пожара.
Но въпреки големия брой пожари, има признаци, че общата площ, претърпяла обезлесяване, може да бъде най-ниската от години. В началото на ноември INPE заяви, че обезлесяването в региона през 12-месечния период до август 2024 г. е намаляло с над 30 процента на годишна база и е било най-ниското количество от девет години. Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва превърна опазването на Амазонка в приоритет за своето правителство, което през ноември тази година ще бъде домакин на климатичната конференция на ООН COP30 в амазонския град Белем.
Европейският мониторинг на климата, службата на ЕС за наблюдение на атмосферата, каза миналия месец, че тежката суша е предизвикала горски пожари в Южна Америка през 2024 г. Гъсти кълба дим понякога замъгляваха големи градове, включително Бразилия, Рио де Жанейро и Сао Пауло миналата година, със задушаващо замърсяване, което се задържаше няколко седмици.
Сушата изсушава региона на Амазонка от средата на 2023 г., водена от причинените от човека промени в климата и феномена на затопляне Ел Ниньо. Това помогна да се създадат условия за масовите пожари, но експертите твърдят, че повечето пожари са запалени умишлено от фермери, за да разчистят земята за земеделие. Учените предупреждават, че продължаващото обезлесяване ще постави Амазонка на път да достигне точка, в която ще отделя повече въглерод, отколкото поглъща, ускорявайки опасното изменение на климата.