Прокуратура, на която отне 4 години да внесе обвинителен акт по случая „Осемте джуджета“ и то само срещу вече изчезналия Петьо Еврото, без нито един друг от участвалите в ОПГ-то прокурори и следователи, и това под ръководството на двама главни прокурори, не може да бъде кредитирана с доверие, че ще се занимава обективно с разкриване на корупция. Явно, освен прекалено централизирана, е и прекалено капсулирана и мръсните тайни остават заровени между редовете на прокурорските актове.
Това написа депутатът от „Демократична България“ (ДБ) Божидар Божанов.
„Наскоро Йонко Грозев (бивш съдия в ЕСПЧ) в подкаста на ИПВ каза, че в такива случаи – на пълна капсулация до степен на омерта – единственото трайно решение е демократичният контрол. Това опитахме да направим с промените в Конституцията, като увеличихме парламентарната квота в прокурорския съвет. За съжаление това беше отменено, вероятно под влиянията от следващия абзац“, пише Божанов във „Фейсбук“ и подчертава, че така единственият начин за влияние върху прокуратурата остава нелегитимният.
По думите му това е „този, който Пеевски ползва – набор от компромати и дела на трупчета срещу магистрати (подкрепени със СРС-та), плюс обещания за кариерно израстване (лично, и на деца и роднини), гарантирано от нарастващата през годините „квота на Пеевски“ във Висшия съдебен съвет“.
„Това, което остава в тази ситуация, в която капсулацията на прокуратурата беше провъзгласена за конституционна ценност, е с мерки на законово ниво да постигнем плавно подобрение. Изменения в устройствения и процесуалните закони на съдебната власт, както и избор на нов Висш съдебен съвет, чиято парламентарна квота да поеме ангажимент да декапсулира прокуратурата, доколкото е възможно, включително с избора на следващ главен прокурор“, отбелязва Божанов.
Депутатът от ДБ посочва, че това може да стане само ако парламентът има хоризонт, какъвто дава редовно правителство, и само ако има трайно мнозинство за тези промени.
„В момента, чрез преговорите, търсим такова. Изградената капсулирана система, в която проникват само нелегитимни влияния, няма да се промени без политическо мнозинство, което като минимум може да разбърка картите и да вкара несигурност в безалтернативността на тези нелегитимните влияния“, пише още Божанов.
На 7 януари 2025 г. парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси ще обсъди на първо четене три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, внесени от ДБ, „Възраждане“ и „Има такъв народ“.
А ИМАМЕ ЛИ ПРОКУРАТУРА В БЪЛГАРИЯ?????????????
От къде ще вземете чисти прависти. Тези години на помия във всички нива на правосъдната ни система свалиха доверието ни под нулата. За всеки има компромати
ЧНГ, младежо!! Да си все така целенасочен, логичен и упорит!! Имаш ентусиазма на младостта и благородството на мъдрец! Знам, че ще успеете!! from the magi
Ха ха ,нищо не става с 18 депутата ,само много хвърчите
Нито дума за кордона ,за равноотдалеченият премиер ,за експертен кабинет и махането на Сарафов. Пълна капитулация.
ДБ – следващият парламент – няма парламент ! Предатели нищожни !!