Служебният премиер Димитър Главчев заяви от парламентарната трибуна, че източноправославното християнство е традиционното вероизповедание в България, а негов представител е Българската православна църква (БПЦ). Изявлението му беше направено във връзка с изслушване в парламента по казуса с регистрацията на Българската православна старостилна църква и предприетите мерки на държавата за защита на обществения интерес.
Главчев поиска присъствието на Георги Кръстев, директор на Дирекция „Вероизповедания“ към Министерския съвет, което бе одобрено от парламента с 176 гласа „за“.
Премиерът обясни, че Българската православна старостилна църква, основана през 1993 г., е регистрирана през 2011 г., но среща многократни откази от съдилищата за признаване. Според Главчев това движение представлява паралелна църковна структура, която дублира дейността на БПЦ.
През 2013 г. трите съдебни инстанции отказват регистрация на старостилната църква, а решението е оспорено пред Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Главчев уточни, че през 2018 г. българското правителство е заявило позицията си, че жалбата е злоупотреба с право, тъй като името и дейността на старостилната църква съвпадат в голяма степен с тези на БПЦ.
ЕСПЧ обаче идентифицира системен проблем с религиозните свободи в България и препоръчва законови промени, които да позволят регистрация на вероизповедания със сходна доктрина, стига имената да не са напълно идентични.
През 2022 г. старостилната църква подава нова молба за регистрация, която отново е отхвърлена от съда на две инстанции. Главчев подчерта, че позицията на държавата остава ясна – традиционното вероизповедание е източноправославното, представлявано от БПЦ и Светия синод.
Комитетът на министрите през 2024 г. отново призовава България да осигури законови промени, които да позволят регистрацията на църкви със сходни вярвания и практики.