Около 85 процента от студентите, включително тези, които не участват лично в блокадите по различни причини, подкрепят студентските блокади и искания, според проучване, проведено от социолози от Философския факултет в Белград, което включва около 2000 студенти от пет държавни университета. „Активните по време на протестите студенти са още по-обединени, като девет от десет участници (92 процента) са съгласни както с исканията, така и с блокадата на факултетите“, се казва в съобщението по повод предварителните анализи на изследването „Нова генерация в протеста“, проведено от екип социолози от Института за социологически изследвания и Философски факултет.
Почти две трети (63,5 процента) от анкетираните студенти заявяват, че са „доста“ или „много заинтересовани“ от политическия живот в Сърбия, което се вижда и от факта, че почти четири пети (78 процента) от тях са гласували в изборите през декември 2023 г. и юни 2024 г. „От друга страна, интересно е, че само 2,5 на сто от тях са участвали в работата на политическа партия или политическа организация“, се казва още в него.
По-голямата част от студентите (90 процента) се чувстват добре и пълноценни, защото участват в блокади и протести, а четири пети (80 процента) от участниците изпитват чувство за принадлежност към (студентска) група именно поради протестите и дейностите в в които участват.
Почти две трети (65 на сто) от родителите на анкетираните ученици категорично подкрепят участието на детето им в протестите, а много малък процент от тях са на противното мнение (3,8 на сто), показва изследването. „Данните показват, че в повече от половината от случаите родители на студенти, които понастоящем са активни в блокади и протести, са били ангажирани в граждански протести през 90-те и 2000-те години, което показва значението на традицията за политическата активност между поколенията“, се добавя в изявлението.
Изследването е проведено от екип социолози от Института за социологически изследвания и Факултет по философия на Белградски университет чрез онлайн въпросник, разпространен в мрежи от колеги и студенти. „Целта на този метод „снежна топка“ беше в изследването да бъдат включени възможно най-много студенти, независимо дали са били активни в протеста или не. Въпросникът беше попълнен от над 2000 студенти от пет държавни университета в Белград, Нови Сад, Ниш и Крагуевац и Университета по изкуствата в Белград.