Влошаващите се репресии срещу независимите медии от страна на правителството на никарагуанския президент Даниел Ортега прокуди 46 журналисти, принудени да изберат изгнанието, съобщи базирана в Коста Рика НПО.
„През последните месеци на 2024 г. правителството засили репресиите си чрез принудителни изчезвания, изгнание и произволни задържания, насочени срещу независими медии и журналисти“, каза Фондацията за свобода на изразяването и демокрацията. Общо 283 медийни работници са били принудени да заминат в изгнание, „за да защитят живота си и този на семействата си“, откакто антиправителствените протести през 2018 г. бяха посрещнати с жестоко потушаване, се казва в доклада. Миналата година бяха задържани четирима журналисти: Фабиола Терсеро, чието местонахождение е неизвестно; Хенри Бричено, който по-късно е изгонен в Коста Рика със семейството си; и Лео Каркамо и Елсбет Д’Анда, които и двамата са в затвора.
Базираният в Коста Рика Междуамерикански съд по правата на човека поиска този месец от правителството на Никарагуа „незабавно“ да освободи Каркамо, който беше арестуван през ноември. Същия месец Д’Анда беше задържан след репортаж по местен телевизионен канал за нарастващите цени на храните.
Никарагуа хвърли в затвора стотици реални и предполагаеми противници, откакто бившият ляв партизанин Ортега се завърна на власт през 2007 г., отменяйки ограниченията на президентските мандати и поемайки контрола над всички клонове на държавата. Според ООН повече от 300 души са загинали при потушаването на протестите през 2018 г., които правителството на Ортега заклейми като опит за преврат. Повечето независими и опозиционни медии вече работят от чужбина. Затягането на законите за киберпрестъпленията в страната през изминалата година се разглежда от противниците като проправяща пътя за лишаване от свобода на потребители на социалните медии, критични към режима.