Search Suggestions
      понеделник, 20.01.25
      Search Suggestions

          Доналд Тръмп положи клетва като 47-ия президент на САЩ

          Доналд Тръмп положи клетва за исторически втори президентски мандат.

          С една ръка, вдигната във въздуха, а другата върху Библията, подарена му от майка му, 47-ият президент на САЩ тържествено положи клетва под огромната ротонда на Капитолия на САЩ.

          Републиканецът и отиващият си президент демократ Джо Байдън по-рано пътуваха заедно с кортеж до Капитолия, където церемонията се провежда на закрито – за първи път от десетилетия поради студеното време.

          По-рано двамата и техните съпруги се срещнаха на традиционния чай в Белия дом.

          „Добре дошли у дома“, каза Байдън на Тръмп, докато той и първата дама Джил Байдън посрещаха наследниците си на входната врата на президентската резиденция.

          78-годишният Тръмп беше политически аутсайдер при първото си встъпване в длъжност през 2017 г. като 45-ия президент, но този път е заобиколен от най-богатите и влиятелни американски граждани.

          Най-богатият човек в света Илон Мъск, шефът на Meta Марк Зукърбърг, на Amazon Джеф Безос и главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай – всички те получиха най-добрите места в Капитолия заедно със семейството на Тръмп и членовете на кабинета му.

          Мъск, който финансира предизборната кампания на Тръмп с четвърт милиард долара, ще ръководи стремежа за намаляване на разходите в новата администрация.

          Макар че Тръмп отказа да присъства на инаугурацията на Байдън през 2021 г., след като заяви, че демократът е извършил изборна измама, този път Байдън възстанови традицията.

          Байдън се присъедини към бившите президенти Барак Обама, Джордж Буш и Бил Клинтън в Капитолия. Там бяха и бившите първи дами Хилари Клинтън и Лора Буш, но бившата първа дама Мишел Обама стоеше настрана.

          Необичайно за инаугурация, на която обикновено не се канят чуждестранни лидери, присъстваха аржентинският крайно десен президент Хавиер Милей, както и италианският министър-председател Джорджа Мелони.

          Студеното време наложи инаугурацията на Тръмп да се проведе на закрито за първи път след тази на Роналд Рейгън през 1985 г., поради което липсваха обичайните огромни тълпи.

          Зад помпозността и церемонията милиардерът дава старт на своята националистическа, дясна програма с около 100 президентски указа.

          Тръмп ще обяви национално извънредно положение на границата с Мексико, ще даде на американската армия ключова роля на границата и ще сложи край на правото на гражданство по рождение, тъй като се стреми да притисне мигрантите без документи, заяви служител от бъдещата му администрация.

          Тръмп обеща да започне незабавни депортации на нелегални мигранти.

          След встъпването си в длъжност той ще подпише и заповед правителството на САЩ да признава само двата биологични пола и ще се стреми да премахне програмите за многообразие на федералното правителство.

          Обявяването на твърдите политики дойде ден, след като Тръмп обеща „нов ден“ за САЩ и да сложи край на „четири години на американски упадък“.

          „Ще действам с историческа бързина и сила и ще поправя всяка една криза, пред която е изправена нашата страна“, заяви Тръмп на митинг в навечерието на встъпването в длъжност, на който танцува с групата Village People.

          В последните си минути до края на президентския мандат Байдън издаде извънредни помилвания за братята и сестра си, за да ги предпази от „неоснователни и политически мотивирани разследвания“.

          Той помилва и бившия съветник за Ковид-19 Антъни Фаучи, генерала в оставка Марк Мили и членовете на комисията на Камарата на представителите на САЩ, разследваща насилственото нападение на 6 януари 2021 г. на Капитолия в САЩ от привърженици на Тръмп.

          Байдън заяви, че е възстановил и традицията да оставя писмо за своя наследник – макар да уточни, че съдържанието ще остане тайна между него и Тръмп.

          Тръмп ще влезе в историята и по още една причина – той надмина рекорда на Байдън като най-възрастния президент, положил клетва. Освен това той е едва вторият президент в историята на САЩ, който се връща на власт, след като е бил подложен на импийчмънт, след Гроувър Кливланд през 1893 г.

          За останалата част от света завръщането на Тръмп означава очакване на неочакваното.

          Президентът на САЩ заплашва мащабни мита, отправя териториални претенции към Гренландия и Панама и обещава край на войната в Украйна.

          Руският президент Владимир Путин поздрави Тръмп преди встъпването му в длъжност и заяви, че е „отворен за диалог по конфликта в Украйна“, като добави, че се надява всяко споразумение да осигури „траен мир“.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions