Оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение се случва за втори път. Доналд Тръмп подписа същия указ и при първия си мандат. Съгласно процедурата на това споразумение трябва да изминат 4 години, за да може дадена държава да напусне. Това означава, че почти през целия първи мандат на Тръмп САЩ изпълняваха задълженията си по Парижкото споразумение. Сега най-вероятно ще се случи същото.
Това заяви в предаването „Денят на живо“ доц. Светла Бонева, декан на катедра „Международни икономически отношения и бизнес“ в УНСС, която коментира темата за втория мандат на Доналд Тръмп.
„Тръмп спря забраните на предишния президент за търсенето на нови находища на газ и нефт в Аляска. Не е редно да обвиняваме Тръмп, че е противник на новите „зелени“ политики. Тръмп не е спрял никой, който иска да прави инвестиции в „зелени“ технологии. За мен той се опитва да угоди на всички в сектор „енергетика“. Другото голямо икономическо оръжие на Тръмп са митата. Той не обяви в първия си ден окончателна ставка на митата за ЕС. Обяви 10% за Китай и по 25% за Канада и Мексико. Тръмп опипва почвата и отправя заплахи в специфично неговия си стил. Същината на проблема е какво се изнася и внася между САЩ и ЕС. От ЕС към САЩ се изнасят най-много автомобили и лекарства, а от САЩ към ЕС основно енергоносители. Това е причината САЩ да имат отрицателен баланс с ЕС и Тръмп иска да промени това. Той е традиционалист и използва митата за тази цел. Тръмп е класически американски капиталист. Той казва колко струва всяко едно нещо. Днес обяви нова компания за изкуствен интелект и веднага обяви цената ѝ. Геополитическата идея на тази нова компания е САЩ да изпреварят Китай в този вид технологии“, разкри доц. Бонева.