Днес светът отбелязва 80-ата годишнина от освобождаването на един от най-ужасяващите символи на Холокоста – концентрационния лагер Аушвиц-Биркенау. На 27 януари 1945 г. войниците от Червената армия достигат до телените ограждения на лагера и заварват картина на неописуемо страдание и жестокост – хора, сведени до състояние, което трудно може да се нарече човешко.
Ужасът, който не може да бъде забравен
Въпреки опитите на нацистите да прикрият зверствата си, доказателства като три тона женски коси и планини от обувки разказват за мащаба на стореното.
През 2005 г. 27 януари е обявен за Международен ден в памет на жертвите на Холокоста. Тази година в мемориалния комплекс Аушвиц-Биркенау се събират правителствени делегации, но единствено малцината останали живи ще говорят за преживените ужаси, за да припомнят, че думите „Никога повече!“ трябва да останат морален ориентир за бъдещите поколения.
Сянка на омразата
Директорът на музея Аушвиц-Биркенау, Пьотър Цивински, подчерта, че целта е да се съсредоточи вниманието върху историята и болката на оцелелите.
Но докато светът си припомня най-мрачните мигове на човешката история, днес ставаме свидетели на все по-широко разпространение на:
- Расизъм
- Ксенофобия
- Антисемитизъм
Политически фигури, популистки партии и дори личности като Илон Мъск предизвикват дебати и разделение с действия и изказвания, които някои възприемат като омразни.
Послание за бъдещето
Според председателката на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен, нарастването на антисемитските прояви из цяла Европа напомня за най-мрачните моменти от историята.
Днес, 80 години след освобождаването на Аушвиц, паметта за преживяното започва да избледнява, а посланията на оцелелите все по-рядко служат като морален ориентир за обществото.
Поляците, пък и други народи, доста бързо забравиха някои неща.
И тогава лидерите на запада са подкрепяли Хитлер! даже е бил мъж на година на списание Таимс! сключвали са договори с него против комунистическа Русия! и са го поддтиквали да я нападне