Стотици демонстранти протестираха в събота на мястото, предназначено за спорното ново посолство на Пекин в Лондон, заради опасения за правата на човека и сигурността.
Новото посолство – ако бъде одобрено от правителството на Великобритания – ще бъде „най-голямото китайско посолство в Европа“, каза един депутат по-рано.
Протестиращата Йона Босуел, 40-годишна социална работничка, каза пред АФП, че „няма нужда от мега посолство тук“ и че тя вярва, че то ще бъде използвано за улесняване на „преследването на дисиденти“.
Китай от няколко години се опитва да премести посолството си, което в момента се намира в престижния квартал Мерилебоун в британската столица, на обширното историческо място в сянката на Лондонската кула.
Този ход предизвика ожесточена съпротива от жители наблизо, правозащитни групи, критици на управляващата комунистическа партия в Китай и други.
„Става въпрос за бъдещето на нашата свобода, а не само за мястото на китайско посолство в Лондон“, каза депутатът от Консервативната партия Том Тугендхат пред АФП по време на протеста, добавяйки, че хората, живеещи в Обединеното кралство, „за съжаление твърде често са били заплашвани от китайски държавни агенти“.
„Мисля, че това би било заплаха за всички нас, защото ще видим увеличаване на икономическия шпионаж… и увеличаване на заглушаването на противниците на Китайската комунистическа партия (във Великобритания)“, добави бившият министър на сигурността.
На това място, в продължение на почти два века се е помещавал Кралския монетен двор – официалният производител на британски монети. По-рано мястото е било дом на построеното през 1348 г. цистерцианско абатство, изоставено в момента.
Пекин го купи за 327 милиона долара през 2018 г.
„Ще бъде като щаб-квартира (за Китай), за залавяне на хората (от Хонконг) във Великобритания, за да ги (изпрати) обратно в Китай“, каза друг протестиращ, облечен изцяло в черно и носещ маска.
„След като супер посолството (бъде построено) може би ще имат повече хора, които да вършат мръсната работа“, добави той.
Протестът започва, когато британският премиер Кийр Стармър, избран миналия юли, иска засилване на взаимоотношенията с Пекин след години на влошаване на отношенията по различни въпроси, по-специално репресиите на Китай в Хонконг.
През ноември Стармър стана първият премиер на Обединеното кралство от 2018 г., който се срещна с китайския президент Си Дзинпин, когато двамата проведоха разговори нпо време на срещата на Г-20 в Бразилия.
Сега национален инспектор по планирането ще проведе публично проучване на схемата, но секретарят на общностите Анджела Рейнър ще вземе окончателното решение.
Това разтревожи опонентите, които се опасяват, че акцента на лейбъристкото правителство върху икономическия растеж и подобряването на връзките с Китай може да надделее над други съображения.
Множество западни държави обвиняват Пекин в използване на шпионаж за събиране на технологична информация.
Те също така обвиниха хакерски групи, подкрепяни от Китай, в глобална кампания за онлайн наблюдение, насочена към критиците.
Съединените щати, Великобритания и Нова Зеландия през март 2024 г. обвиниха подкрепяните от Пекин хакери, че стоят зад поредица от атаки срещу законодатели и ключови демократични институции – твърдения, които предизвикаха гневни опровержения от страна на Китай.