Истерията около проекта за бюджет за 2025 г,. който трябва да бъде представен на 14 февруари, петък, подходящо описва обществените нагласи по темата. Беше внесено излишно напрежение по въпроса, коментира социологът Елена Дариева в интервю пред БНР.
Според нея е опасно, „когато говорим за парите на държавата да се борави с непроверени факти“. И посочи, че началото на месеца се говорело за дупка от 18 млрд. лв., „от опозицията контрираха, че не отговаря на истината, а управляващите вече говорят за подобряване на бюджетното салдо, а не за дефицит“.
„Противопоставянето усложнява задачата. Бяха противопоставени големи групи – на държавните служители срещу тази на частниците и беше предложено държавните да си плащат осигуровките с цел изравняване на средната работна заплата (СРЗ). Данни на икономистите за третото тримесечие за СРЗ показват, че в частния сектор заплата е била с 35% по-ниска от държавния сектор. Нещо, което създава напрежение между тези две големи групи хора. От друга страна стои интересът на съсловията – учители, здравни работници и др., които разчитат на бюджета за заплата“, коментира Дариева.
Тя обясни, че проучвания от последния месец на социологическата агенция, в която работи, показват, че икономическите тревоги сред българите са доминиращи в обществото и надхвърлят тревогите за състояние на политическия живот или други.