Акад. Николай Денков от „Продължаваме промяната“ разкритикува управляващите за бездействието им по отношение на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), като подчерта, че именно те са отговорни за риска от загуба на средствата. В публикация в социалните мрежи той обърна внимание на противоречивата позиция на вицепремиера Томислав Дончев от ГЕРБ, който прогнозира „нула“ финансиране по втория транш заради неизпълнени реформи.
„Всъщност именно ГЕРБ и „Ново начало“ повече от година блокират ключови законови промени, свързани с ПВУ. Пример за това е антикорупционното законодателство – Законът за защита на сигналоподателите, Законът за личния фалит и правилата за избор на независими членове на Антикорупционната комисия. Всички тези реформи се саботират от ГЕРБ и Пеевски“, заявява Денков.
Той припомня, че в последния Индекс за възприятие на корупцията за 2024 г. на „Трансперънси Интернешънъл“ България е паднала с още девет места до 76-о в световната класация, като в ЕС единствено Унгария е с по-лош резултат. Тази тенденция, според него, пряко влияе върху икономиката и жизнения стандарт на българите.
„Докато държави като Косово, Ямайка, Сенегал, Грузия и Намибия вече се справят по-добре от нас с корупцията, в България важните закони продължават да бъдат блокирани. Липсата на средства от ПВУ в бюджета за 2024 г. не е случайна – те са обвързани именно с тези блокирани реформи. За сравнение, приходите от данъци са преизпълнени със 101%, което ясно показва къде е истинският проблем“, допълва той.
Денков отправя директен призив към управляващите, напомняйки им, че разполагат с четири месеца, за да докажат с действията си какви са приоритетите им.
„Те трябва да приемат отдавна чаканите закони и да осигурят финансирането за ключови проекти: саниране на жилищни сгради, ново медицинско оборудване в болниците, медицински хеликоптери, ремонти в над 100 училища, изграждане на индустриални паркове, подкрепа за бизнеса и още много други. Или да продължат да пазят корупционните схеми, да източват обществени ресурси чрез приятелски фирми и да рушат доверието в институциите с абсурдни назначения“, предупреждава той.
По думите му, залогът е около 10 милиарда лева европейски средства за три години, които могат да бъдат загубени, ако реформите не се осъществят.
„Това вече е истинската дупка в бюджета – една, която лесно може да бъде запълнена, ако управляващите се престрашат да гласуват антикорупционните закони заедно с нас и да продължим с реформите“, завършва акад. Денков.