Политическият анализатор Калоян Методиев отправи остра критика към новото ръководство на БСП след конгреса, на който Атанас Зафиров беше избран за председател на партията. В свой пост в социалните мрежи Методиев цитира част от речта на Зафиров, в която той заявява, че БСП се е отклонила от „автентичната си политика“, като се е опитала да се превърне в „антикорупционна“ и „протестърска“ партия.
Според Методиев, това е пряко отричане на курса, воден от Корнелия Нинова и първият случай, в който в официален документ се заявяват прокорупционни и антидемократични идеи.
„БСП се свърза с престъпността – партия на контрола или под контрола?“
Методиев подчертава, че подобна позиция не може да бъде подмината, особено при положение, че БСП е част от управляващата коалиция и има вицепремиер, трима министри и зам.-министри, включително в сектор „Сигурност“.
„Имаме декларирано свързване на престъпността с политиката. Партия, която дефинира отказа от борба с корупцията и отрича правото на протест като своя идейна основа“, пише той.
Методиев не спестява критиките си към Зафиров, като го нарича „фигура без капацитет да напише собствената си реч“ и подчертава, че в нея се съдържат хвалебствия за „модела ГЕРБ“ като пример за системност. Според него това доказва, че БСП е „напълно превзета“ и контролирана от задкулисието.
„Няма аналог в световната политика“
Методиев нарича случилото се „уникален случай в съвременната политика“ и споделя, че след многобройни проучвания не е успял да открие аналог на подобна управленска заявка за прокорупционност и антипротестност.
„Има някакви бледи аналогии в маргинална формация в Абуджа, Нигерия, но дори там няма подобна открита заявка“, иронизира той.
Според него, сегашната политическа ситуация налага спешното изграждане на реална алтернатива, която да се противопостави на „превзетата държава и нейните накупени политически формации“.
„Калоян Методиев: БСП е напълно превзета“
Не! БСП е обладана от много години и това и харесва.Не се бутайте…!