Френският президент Еманюел Макрон ще бъде домакин на нова среща за Украйна в опит да координира европейския отговор на нарастващата заплаха от Русия. Това се случва на фона на неочакваната промяна в политиката на Вашингтон, предаде АФП.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп изненада европейските лидери, като заяви, че е готов да възобнови дипломатическите контакти с руския президент Владимир Путин и да обсъди бъдещето на Украйна, без да се съобрази с мнението на Европа и Киев.
На 17 февруари Макрон събра ключови европейски лидери, генералния секретар на НАТО, председателя на Европейската комисия и председателя на Европейския съвет за спешни разговори. Целта бе изработването на координиран отговор на новата политика на Вашингтон спрямо Русия.
Няколко по-малки европейски държави, включително Румъния и Чехия, изразиха недоволство, че не са били поканени въпреки силната си подкрепа за Украйна. В отговор Макрон обяви, че ще организира нова среща на 19 февруари.
Според Елисейския дворец дискусиите ще се проведат следобед на 19 февруари, като повечето участници ще се включат чрез видеовръзка.
Франция обмисля разширена помощ за Украйна
„Русия представлява екзистенциална заплаха за европейците“, заяви Макрон, подчертавайки ангажимента на Франция към Украйна.
Париж остава един от основните западни поддръжници на Киев след началото на руската инвазия през 2022 г. Макрон допусна възможността за изпращане на ограничен брой френски сили в Украйна, но изключи прякото им участие в бойни действия.
„Не планираме да изпращаме бойни сухопътни войски в зоните на конфликта“, уточни френският президент.
Франция, заедно с Великобритания, разглежда възможността за изпращане на военни експерти или ограничен контингент, който да не бъде разположен в конфликтни зони.
Франция предупреждава за опасността от руската агресия
Френският външен министър Жан-Ноел Баро заяви, че Макрон ще проведе среща с партийните лидери, за да обсъдят ситуацията в Украйна.
„Важно е всички французи и техните избрани представители да осъзнаят сериозността на ситуацията и трудността на решенията, които предстои да вземем“, подчерта Баро.
Той призна, че в миналото са допускани грешки в отношенията с Кремъл и подчерта необходимостта от по-твърда позиция:
„Ако останем пасивни, фронтовата линия ще се приближава все повече до нашите граници.“