След като папа Франциск е в болница с пневмония на двата бели дроба, светът е нащрек за извънредно събитие: Смъртта на главата на католическата църква.
Франциск, който на младини е загубил част от белия си дроб от респираторна инфекция и напоследък е с влошено здраве, миналата година одобри скромно погребение. Така той се отказа от някои от най-загадъчните ритуали, които се извършват при смъртта на папата.
Но смъртта му, когато и да се случи, все пак ще даде незабавно начало на строго режисирана поредица от събития, усъвършенствани през вековете и стотиците мъртви папи. Някои ватикански традиции датират още от Древен Рим.
В края на спектакъла ще бъде избран нов лидер на Католическата църква в избори с високи залози, драматизирани в номинирания за „Оскар“ трилър „Конклав“, в които прогресивни и консервативни кардинали се борят за контрол над институцията с милиард последователи по света.
Смъртта
По традиция потвърждаването на смъртта на папата е работа на камердинера (висш служител на Ватикана). Понастоящем тази длъжност се заема от родения в Ирландия кардинал Кевин Фарел.
Ако традицията се запази, именно Фарел ще посети тялото на папа Франциск в личния му параклис и ще извика името му, за да го събуди. В днешно време това е до голяма степен церемониално, тъй като лекарите ще са потвърдили смъртта на понтифекса чрез по-стандартни медицински средства. (Често повтарян мит гласи, че камерен служител също така леко потупва главата на папата със сребърно чукче; Ватиканът отдавна отрича това).
Когато понтификът не отговори, според традицията пръстенът със синджира му, който служи за печат на официалните папски документи, се осквернява или унищожава. Това е символичен край на управлението му, а папските апартаменти се запечатват. Камердинерът уведомява Колегията на кардиналите, ръководен орган на висши църковни служители, че папата е починал, преди смъртта му да бъде обявена на света в изявление на Ватикана за медиите.
Период на траур
Смъртта на папата ще предизвика деветдневен траур, известен като „новендиал“, който първоначално е древноримски обичай. Италия също обикновено обявява период на национален траур.
Тялото му ще бъде благословено, облечено в папски одежди и изложено в базиликата „Свети Петър“ за публично разглеждане, където стотици хиляди ще се наредят, за да отдадат почитта си, включително чуждестранни високопоставени лица и световни лидери.
В миналото тленните останки на папата бяха излагани на издигната платформа, наречена катафалка, но при опростените погребални ритуали Франциск ще лежи в отворен ковчег, без толкова много помпозност и показност.
В миналото папите често са били балсамирани, а на някои от тях са били изваждани органите преди погребението – в църква близо до фонтана Треви в Рим се съхраняват сърцата на повече от 20 папи в мраморни урни, запазени като свети мощи – но тези практики са излезли от употреба.
Докато папа Франциск почива, в базиликата „Свети Петър“ и в целия католически свят ще се провеждат ежедневни молитви и заупокойни литургии.
Междувременно Ватиканът ще навлезе в преходен период, наречен sede vacante, което означава „седалището е свободно“, по време на който управлението на църквата временно се предава на колегията на кардиналите – въпреки че не могат да се вземат никакви важни решения, докато не бъде избран нов папа.
Погребението
Погребението на папата най-вероятно ще се състои на площад „Свети Петър“, като за службата опечалените ще се съберат във Ватикана. Тя ще бъде водена от декана на Кардиналската колегия, който в момента е 91-годишният италианец Джовани Батиста Ре.
По традиция след това папата се погребва във Ватиканските гробници, които се намират под базиликата „Свети Петър“. Там са погребани почти 100 папи, включително папа Бенедикт XVI, предшественикът на Франциск, който подаде оставка през 2013 г. и почина през 2022 г.
Но в интервю през 2023 г. Франциск заяви, че е избрал базиликата „Санта Мария Маджоре“ в Рим, една от любимите му и най-посещавани църкви, за място на последния си покой, което го превръща в първия папа от един век насам, погребан извън Ватикана.
Изборът
Две до три седмици след погребението на папата колегията на кардиналите ще се събере в Сикстинската капела, за да проведе конклав – изключително секретен процес на избор на нов папа. Теоретично всеки покръстен мъж католик може да кандидатства за папския престол, но през последните 700 години папата винаги е бил избиран от колегията на кардиналите.
По-голямата част от 266-те понтифи, избрани през историята, са били европейци. Папа Франциск, роден като Хорхе Марио Берголио в Аржентина, е първият неевропейски понтифик от 1300 години насам.
За разлика от обикновената политика, кандидатите за папа не водят открита кампания за поста. Ватиканските наблюдатели смятат, че кардиналите, които имат добри шансове да станат папи, са papabile, което означава „папи“.
В деня на гласуването Сикстинската капела с прочутия таван, изрисуван от Микеланджело, е физически запечатана, а кардиналите, които са положили клетва за секретност, са заключени вътре.
Източник: Политико