Пет дни след като 20-годишният Мариян Пасков беше обявен за изчезнал, жителите на граничния град Кула са разтревожени и гневни. Липсата на официална информация около случая поражда множество слухове и догадки.
Официална информация от разследващите
Окръжна прокуратура – Видин съобщи, че днес следобед се очаква официално изявление от Апелативна прокуратура – София, а евентуално утре ще се проведе съвместна пресконференция с участието на полицията и прокуратурата.
В неделя пресцентърът на ОДМВР-Видин разпространи кратко съобщение, в което се посочва, че екипи на полицията, под надзора на прокуратурата, извършват мащабни оперативно-издирвателни и процесуално-следствени действия във връзка с общодържавното издирване на младежа, обявено на 5 март
„Разследващите работят по всички възможни версии, включително и за извършено тежко криминално престъпление. Работата продължава под ръководството на наблюдаващ прокурор в рамките на образуваното досъдебно производство.“
Шокиращи слухове и липса на конкретни отговори
По неофициална информация тялото на Мариян Пасков все още не е открито, но полицията е намерила човешки останки в дол близо до Кула, които в момента са обект на експертизи.
В ефира на Нова телевизия, биологичната майка на Мариян – Мариана Йонова (която живее във Видин), съобщи, че полицията е взела от нея ДНК проба, за да извърши идентификация.
Въпреки официалните изявления, съмненията за жестоко убийство продължават да се засилват. В Кула се разпространяват ужасяващи слухове – от разчленен и изгорен труп до информация за задържани лица от малцинствата, избягали в Сърбия и върнати обратно на българската полиция.
Кой беше Мариян Пасков?
Мариян е израснал в приемно семейство в Кула заедно с по-малката си сестра, която все още живее там. В края на 2023 г. младежът е напуснал приемния дом по собствено желание и се е настанил в къща с хора от малцинствата.
Жителите на Кула го описват като скромен, трудолюбив, добродушен и наивен, неподготвен за самостоятелен живот.
Гняв и напрежение сред местните жители
Градът е разярен и готов за протест. Местните смятат, че липсата на адекватна реакция от институциите засилва страха и безсилието. Особено остро недоволство предизвика фактът, че въпреки трагедията, общината не отмени празничните събития за Тодоровден, включително кушията, съпроводена с музика и хора.
Във Facebook групата „Кула без цензура“ гражданите отправиха остри критики към местната власт:
„Нямате ли капка срам и съвест пред Бог и малкото останали граждани в града?“
Мнозина обвиняват общинската администрация, че умишлено е позволила на стотици хора от малцинствата да се заселят в града, за да бъдат използвани за контролиран вот на изборите. Според част от жителите, тези „пришълци“ са довели до ръст на престъпността, рекета и насилието.
Очаква се официално изявление
Предстои разследващите да излязат с конкретни факти, за да разсеят или потвърдят разпространяваните слухове. Въпреки това, напрежението в Кула не стихва и все повече хора настояват за бързи и категорични действия от властите.