Бюджетът е с изпуснати разходи, а реалният дефицит не е 3%, а поне 6%, като това ясно личи от заложените параметри на дълга, заяви финансовият анализатор и председател на партия „България може“ Кузман Илиев.
„През задната врата се трупа дълг, който се скрива и от нашите партньори, и от гражданите. (…) През дълга се прави още един дефицит.“
Финансови рискове и нестабилност в парламента
Според Илиев, има натиск за бързо приемане на бюджета заради големия обществен натиск, но това не премахва рисковете.
„Този бюджет е огледало на насипното състояние на парламента. Зад него не стои стабилно мнозинство, което е изключителен риск. Всички, които ще го подкрепят, са с единия крак във властта, с единия – извън нея.“
Според него, демокрацията в България вече не е дори фасада, а има видима олигархия, която използва институциите в своя полза.
Риск от ликвидна криза
Финансовият анализатор предупреди, че България може да остане без средства и да изпадне в ликвидна криза.
„Излизате на пазарите, за да финансирате дълга. Те казват – ще го купим, но с лихва, много по-голяма от тази, която можете да платите. България е изправена пред това – не само възможен, а вероятен сценарий.“
Той се обърна към депутатите с предупреждението:
„Овладейте разходите и внимавайте много с дефицитите и скритите дефицити.“
Причини за бедността и проблемите с данъчното облагане
Кузман Илиев изтъкна няколко основни причини за бедността в България:
- Лоша енергийна политика
- Ниско производство на стоки
- Унищожаване на земеделието
Той също така предложи диференцирана минимална работна заплата, съобразена със спецификите на секторите и регионите, защото „София обърква сметките“.
„Данъчно-осигурителната тежест си расте, защото държавата, когато прави големи разходи и свети на червено, трябва да си събере парите. Истерията и паниката в приходните агенции и Министерството на финансите, че няма да излязат сметките, води до репресия.“
Предупреждение за бъдеща национализация на пенсионните фондове
Според Илиев, скритият финансов дефицит в НОИ може да доведе до национализация на частните пенсионни фондове, което ще бъде огромен шок за икономиката.
„Дупката в НОИ си зее и расте. В един момент ще видим паническо действие, защото тя вече не може да се покрие. Това ще бъде невероятен шок за голяма част от българите и за инвестиционния климат.“
Политически последствия
Икономистът предупреди, че финансовите „бомби“ заложени от политиците, рано или късно ще „гръмнат“ и могат да доведат до сериозна икономическа и политическа криза.