Конституционният съдия проф. Атанас Семов заяви в ефира на БНТ че видеозаписите от изборния ден показват манипулации на бюлетини, но не могат да бъдат използвани като официално доказателство в съда.
„Видяхме записи, основно заснети от БНТ, които категорично показват манипулации – дописване, преправяне на бюлетини. Въпреки това, няма как да бъде установено кои конкретни бюлетини са анулирани и обявени за недействителни – а именно това е големият проблем.“
КС признава само писмени доказателства, видеозаписите не са правно валидни
Проф. Семов обясни, че Конституционният съд (КС) работи само с писмени доказателства и експертизи, а Изборният кодекс не придава правно значение на видеозаснемането по време на изборния процес.
„Законът не предвижда видеозаписите като валидно доказателство нито пред КС, нито в самия Изборен кодекс. Реално погледнато, броенето на гласовете може да бъде анализирано само чрез документи, а не чрез кадри от камерите.“
По тази причина съдът е приел да разгледа 2200 секции, в които има доказателства за нарушения.
Касиране на 16 депутатски мандата – историческо решение в Европа
Конституционният съд е взел прецедентно решение в европейската съдебна практика, като е касирал 16 депутатски мандата.
„В Европа е безпрецедентно да бъдат анулирани 16 народни представители. Това решение бе прието единодушно от всички 11 съдии – без нито едно особено мнение.“
Манипулации с бюлетини и липсващите гласове
Проф. Семов подчерта, че изчезналите бюлетини са много повече от официално обявените 780 и че манипулациите в секциите не са нов феномен.
„КС вече е обявявал нулев резултат заради масови нарушения – например през 2010 г. в десетки секции в Турция беше касиран вотът, тъй като беше невъзможно 2000 души да гласуват в рамките на един ден. Тогава манипулациите бяха очевидни и КС отне един депутатски мандат.“
Нерешени проблеми в изборния процес
Семов изрази сериозни притеснения относно начина, по който се формират изборните комисии и се заменят техни членове.
„Нарушенията при съставянето на избирателните списъци и замяната на членове на СИК са огромен проблем. Говорим за десетки хиляди подменени членове в последния момент, при това необучени. Въпреки това, няма механизъм за доказване на реалното отражение на тези подмени върху изборния резултат.“
Роля на прокуратурата в разследването
Според проф. Семов прокуратурата до момента не е предприела действия срещу престъпления, свързани с изборните права на гражданите.
„Конституционният съд предаде на прокуратурата 80 страници доказателства, анализи и изводи. Сега е нейна отговорност да установи кой и как е манипулирал бюлетините.“
🔹 Историческо дело, което може да промени изборния процес в България
Според проф. Семов това е едно от най-тежките и най-смелите решения в 34-годишната история на Конституционния съд.
„Никой не знае какъв би бил резултатът, ако изборите бяха проверени във всички секции. КС обаче действа по ясни правила – разглежда само доказателства, които могат да бъдат потвърдени.“
проф. Атанас Семов:„Никой не знае какъв би бил резултатът, ако изборите бяха проверени във всички секции. КС обаче действа по ясни правила – разглежда само доказателства, които могат да бъдат потвърдени.“
Проф. Атанас Семов,Тези ясни правила са пробити вече на решето и в Прокуратура, и при Вас в Конституционния Съд.На едните и другите са вързани или ръцете, или краката, или и двете. Само светите мъгляво.А резултата? Всички знаем,че ще бъде същия. Васалитет!
След това недоумяващо решение на КС българскарската съдебна система загуби напълно доверието за справедливост в много българи. Вече няма нужда да се правят дълги предизборни кампании, да се харчат милиони за провеждане на изборите и да се губи времето на избирателите за отиване до урните.Разбра се, че КС може и има право да реши коя партия и с колко депутати може да влезе в парламента. Действително пуснатите гласове отиват на бунището.