На Велики понеделник, в притвора на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, патриарх Даниил даде началото на деветото варене на свето миро в историята на Българската православна църква (БПЦ). Това свещено събитие ще продължи в първите три дни на Страстната седмица.
По-рано през деня беше отслужена Преждеосвещена света литургия, след което патриархът извърши водосвет на мироварните съдове и материали. Поръсени със светена вода, те бяха приготвени за началото на ритуала. Той лично вля светена вода в мироварния казан и прочете първото евангелско четиво, както е по установения чин.
По време на варенето, свещеници четат светото Евангелие и разбъркват съставките по ред на старшинството. Съслужиха епископи от Светия синод и духовенството на Софийската митрополия.
Защо се вари свето миро?
Светото миро се използва в тайнството миропомазание, при освещаване на храмове и в други свещени действия. В Православната църква правото да вари и освещава миро е привилегия на предстоятелите на автокефалните църкви – знак за тяхната самостоятелност и духовна независимост.
Какво следва?
На Велики четвъртък, 17 април, след варенето, новото миро ще бъде тържествено внесено с литийно шествие в олтара на патриаршеската катедрала. По време на светата Василиева литургия ще бъде осветено, след което ще бъде отнесено в миротеката на Светия синод за съхранение.
История
Първото варене на миро в БПЦ е извършено на 6 април 1950 г., като чинопоследованието е съставено от Левкийски епископ Партений. Оттогава БПЦ е варила миро осем пъти, а настоящото е деветото в най-новата история.
Какво съдържа мирото?
Светото миро съдържа елеѝ (маслиново масло), вино, розово масло, тамян, канела, лавандула, кардамон, мускат, здравец, жълт кантарион, бергамот, перуника и още много аромати – символ на множеството благодатни дарове. Варенето продължава три дни, а освещаването се извършва на Велики четвъртък.