Съединените щати обмислят възможността да признаят Крим за руска територия като част от потенциално по-широко мирно споразумение между Москва и Киев, съобщава Bloomberg, цитиран от news.bg.
Тази възможна отстъпка е пореден знак за стремежа на президента Доналд Тръмп да постигне споразумение за прекратяване на военните действия. Тя идва в момент, когато Тръмп и държавният секретар Марко Рубио заявяват, че САЩ може да се оттеглят от посредническата си роля, ако не се постигне бърз напредък в преговорите.
Крим бе анексиран от Русия през 2014 г., след военна интервенция и последвал референдум, проведен под окупация. Международната общност отказва да признае руската юрисдикция над полуострова.
Подобна отстъпка би поставила под въпрос действащите международни закони, които забраняват промяна на граници чрез сила. Украинският президент Володимир Зеленски многократно е заявявал, че Киев няма да отстъпи територии на Москва. Това обаче би представлявало сериозен дипломатически успех за руския президент Владимир Путин, който от години търси международно признаване на руското управление над Крим. Засега Путин не е дал съгласие за предложеното от Тръмп широко мирно споразумение.
В Париж Съединените щати представиха пред съюзниците си идеи за постигане на мир между Русия и Украйна. В тях се включва предложение за прекратяване на бойните действия и облекчаване на санкциите срещу Русия при постигане на трайно примирие. Планът би довел до замразяване на фронтовата линия, оставяйки в руски контрол значителна част от окупираните украински територии. В него не се разглежда и въпросът за присъединяването на Украйна към НАТО.
На преговорите в Париж присъстваха френският президент Еманюел Макрон, американският представител Стив Уиткоф, както и представители на Франция, Германия, Обединеното кралство и Украйна. Очаква се съюзниците да продължат разговорите следващата седмица в Лондон.
Тръмп и Рубио ясно заявиха, че ако не се постигне напредък, Вашингтон може да се оттегли от ролята си на посредник между Москва и Киев. Все пак предложението на САЩ трябва да бъде допълнително обсъдено с украинската страна, която вероятно няма да приеме някои от направените отстъпки. Американският президент също така заяви, че подкрепата за украинските стремежи към НАТО не е приоритет на настоящия етап.
Според американски представител, плановете на Вашингтон не представляват окончателно мирно уреждане. Европейските партньори също няма да признаят анексираните територии. Длъжностни лица подчертават, че преговорите ще се окажат безплодни, ако Русия не се съгласи да прекрати бойните действия, а предоставянето на гаранции за сигурността на Украйна е ключов елемент за устойчиво споразумение.
Марко Рубио посочи, че подобни гаранции са основателно искане от страна на Украйна, макар че досега разговорите не са достигнали до конкретни параметри. Той подчерта, че всяка независима държава има право да се защитава. Представител на украинската делегация сподели, че Киев вече е приел прекратяване на огъня като основа за по-нататъшни разговори, но очаква същото и от Москва. Украинската делегация в Париж е обсъдила как ще се наблюдава евентуално примирие, включително възможността за изпращане на мироопазващи сили.
Междувременно Русия продължава въздушните удари срещу украински градове. Кремъл се отказа от частично примирие в района на Черно море. Отделно, 30-дневно споразумение за ограничаване на атаките срещу енергийната инфраструктура също е изтекло. По-рано този месец руските сили изстреляха балистични ракети, включително една с касетъчни боеприпаси, по град Суми в североизточна Украйна, при което загинаха 35 души.