Първите три месеца от втория мандат на Доналд Тръмп предизвикват оживени дискусии както в САЩ, така и по света. Много наблюдатели сравняват подхода му към управлението с военната тактика „шок и ужас“ – стратегия, която цели бързо и категорично пречупване на съпротивата чрез масирана сила. Подход, който се усеща не само във вътрешната политика, но и на международната сцена.
Война с медиите и атаката срещу свободата на словото
Една от основните цели на Тръмп остава овладяването на американските медии. Начинът, по който се отнася към журналистите, е красноречив – обвинения в корупция, заплахи за отнемане на лицензи и ограничаване на достъпа до Белия дом за водещи агенции като „Ройтерс“ и „Асошиейтед прес“. Спряно е и финансирането на „Гласът на Америка“ и „Радио Свобода“.
Политически репресии под формата на правосъдие
Тръмп насочи ударите си и към адвокатски кантори, свързани с разследването срещу него около щурма на Капитолия от 6 януари 2021 г. Фирмите Paul Weiss и Covington & Burling бяха лишени от достъп до федерални договори и институции. Макар съдът временно да отмени това решение, критиците предупреждават, че върховенството на закона е под безпрецедентен натиск.
Университети под атака
Образователни институции също се оказват в прицела на президента. Колумбийският университет бе заплашен с орязване на финансиране заради студентски протести срещу войната в Газа. Подобна съдба сполетя и няколко университета в Мичиган, включително атаки срещу Харвард, наречен от Тръмп „посмешище“.
Култ към личността?
Някои експерти виждат в действията на Тръмп признаци на зараждане на култ към личността. Призиви за отпечатване на банкноти с неговия лик и обявяване на рождения му ден за национален празник допълват тревожната картина.
Геополитически сътресения и нови заплахи
На международната сцена действията на Тръмп пораждат хаос и несигурност. Президентът намекна, че Гренландия и Канада трябва да станат част от САЩ, дори заплашвайки Дания. Отношенията с НАТО са в най-ниската си точка от десетилетия. В реч на вицепрезидента Джей Ди Ванс в Мюнхен прозвучаха обвинения към ЕС, че застрашава демокрацията.
Въпреки напрежението с европейските съюзници, подкрепата за Израел е непоклатима. Идеята на Тръмп да превърне Газа в „Ривиера под контрола на САЩ“ предизвика вълна от критика и недоумение.
Протекционизъм и икономическа конфронтация
Администрацията на Тръмп поднови и търговските конфликти, налагайки мита срещу основни партньори. За президента това е защита на националния интерес, но критиците го обвиняват в икономическа некомпетентност. Целта според някои е преговори и намаляване на дефицита, според други – девалвация на долара и стимулиране на американския износ.
Независимо от критиките, посланието на Доналд Тръмп е ясно – той няма намерение да се съобразява с никого. Съюзници, институции, медии и съдебна система – всички са изправени пред един безпрецедентно твърд и конфронтационен подход. Крайната му визия за бъдещето остава неясна, но методите му са категорични: натиск, контрол и демонстрация на сила – както вътре в страната, така и отвъд океана.