Търговските мита, наложени от администрацията на Доналд Тръмп, няма да окажат сериозен пряк ефект върху българската икономика, заяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов по време на парламентарния контрол в Народното събрание.
„Анализът показва, че през 2024 г. стокообменът между България и САЩ представлява едва 1,7% от общия стокообмен на страната“, посочи Дилов. Износът за САЩ е 2,6% от общия износ, а вносът от САЩ – 0,8% от общия внос.
Възможни косвени ефекти през Европейския съюз
Министърът предупреди, че може да се очаква отрицателен косвен ефект, тъй като 64% от българския износ и 57% от вноса са свързани с Европейския съюз. Основни партньори са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Австрия, Белгия, Испания, Нидерландия, Полша, Словакия, Словения, Унгария, Франция и Чехия.
„Наложените от САЩ мита спрямо основни търговски партньори на България в ЕС могат да се отразят и върху двустранната ни търговия“, заяви Дилов.
Влияние върху бизнеса и мерки за подкрепа
Възможно е митата да доведат до:
- Дефицити на доставки,
- Намаление на пазарни дялове,
- Но също така и до развитие на нови производства и бизнес партньорства.
Министерството на икономиката и индустрията е в активен диалог с бизнеса, за да анализира влиянието на новите търговски ограничения и да разработи политика за подкрепа на засегнатите индустрии.
България подкрепя диалога между ЕС и САЩ
„САЩ са не само основен търговски партньор, но и ключов политически съюзник на Европейския съюз“, подчерта Дилов.
България настоява за конструктивен диалог и намиране на взаимно изгодно решение, за да се избегне ескалация на търговския конфликт. ЕС е отложил въвеждането на ответни мерки, а България е подкрепила необходимостта от разработване на план за подкрепа на бизнеса в случай на по-нататъшно влошаване на ситуацията.
„Министерството остава ангажирано и готово за диалог с икономическите оператори, за да преодолеем предизвикателствата заедно“, заключи министърът.