Американският президент Доналд Тръмп заяви в телевизионно интервю, излъчено днес, че не знае дали трябва да спазва Конституцията на САЩ, основополагащия правен документ на страната.
В обширно интервю за Ен Би Си Нюз 78-годишният републиканец заяви също, че не обмисля сериозно да се кандидатира за трети мандат в Белия дом, което е забранено от Конституцията, и обвини своя предшественик Джо Байдън за „лошите страни“ на настоящата икономика.
Тръмп е обект на широко критикуване за това, че откакто се върна в Белия дом през януари, многократно нарушава конституционните ограничения, особено с политиката си на масови депортации на мигранти без документи, някои от които без право на съдебен процес.
Той настоя, че такива бързи експулсирания са необходими предвид обявената от него „национална извънредна ситуация“ и че да се даде на всеки мигрант право на съдебен процес би отнело „300 години“.
Когато водещата на предаването „Meet the Press“ на Ен Би Си Кристен Уелкър попита дали гражданите и негражданите заслужават справедлив съдебен процес, както гласи Конституцията на САЩ, Тръмп отговори: „Не знам, не съм адвокат.“
Настояван да отговори дали смята, че трябва да спазва върховния закон на страната, Тръмп повтори: “Не знам.“
Коментарите бързо предизвикаха вълна от реакции във Вашингтон, включително сред някои републиканци.
„Или сме свободно общество, управлявано от Конституцията, или не сме“, написа в Х без допълнителен коментар републиканският сенатор Ранд Пол, който се определя като конституционен консерватор.
Предложението на Тръмп да се кандидатира за трети мандат беше остро критикувано от юристи и конституционни експерти.
В 22-рата поправка на Конституцията се посочва, че „никой не може да бъде избран за президент повече от два пъти“.
Но Тръмп заяви през март, че „не се шегува“ за трети мандат, добавяйки без подробности, че има „методи“, които биха позволили това да се случи.
Промяната на Конституцията, за да се позволи трети мандат, би била трудна задача, изискваща две трети мнозинство в двете камари на Конгреса и ратификация от най-малко 38 от 50-те щатски законодателни органа.
Но „това не е нещо, което искам да направя“, заяви Тръмп пред Уелкър.
„Искам да имам четири чудесни години и да предам поста на някого, идеално на велик републиканец, велик републиканец, който да продължи делото ми.“
На въпроса кой би могъл да бъде той, той спомена вицепрезидента Джей Ди Ванс и държавния секретар Марко Рубио, добавяйки: „Имаме много добри хора в тази партия.“
Но Тръмп изглеждаше раздразнен, когато беше попитан за реакцията си към критиците, които го предупреждават, че води страната по авторитарен път.
„Защо не го зададете по друг начин? Много хора искат да дойдат в нашата страна. Много хора обичат Тръмп“, каза той. “Аз спечелих изборите.“
Първите 100 дни на Тръмп в офиса бяха белязани от икономически сътресения, предимно заради плановете му да наложи мащабни мита на повечето страни.
Но въпреки свиването на най-голямата икономика в света през първото тримесечие на 2025 г., той заема оптимистична, макар и предизвикателна позиция в интервюто, като настоява, че икономиката на САЩ е стабилна и че „митата ще ни направят богати“.
„Мисля, че добрите неща са икономиката на Тръмп, а лошите са икономиката на Байдън“, каза Тръмп.
Президентът също така преувеличи някои от успехите си в понижаването на цените, твърдейки, че бензинът в САЩ е спаднал до 1,98 долара за галон.
Според Американската автомобилна асоциация най-ниската цена за галон в САЩ тази седмица е била 2,65 долара, а средната – 3,16 долара.
Президентът, разхождайки се с Уелкър из своя лъскав курорт „Мар-а-Лаго“ във Флорида, сподели, че иска да построи многомилионна „бална зала“ в Белия дом, финансирана от него.
Той също така размишляваше върху предстоящия военен парад във Вашингтон, който ще съвпадне с 79-ия му рожден ден на 14 юни.
„Ще имаме голям, красив парад“, каза той, отхвърляйки опасенията за високата цена на събитието, докато администрацията му съкращава хиляди държавни служители.
„Имаме най-великите оръжия в света и ще го отпразнуваме.“