Според разследване на BIRD.BG, охранители от фирмата „Трафик СОТ“, които наскоро пребиха четирима мирни граждани в Пловдив, са били наети от компания, свързвана с Иван Петлешков — сочен за приближен на Делян Пеевски и Таки, с влияние в контрабандни мрежи и полицейски структури.
Името на Петлешков беше разкрито публично от гражданската организация БОЕЦ , като фигура, която действа като прокси на Делян Пеевски, и едновременно – „човек на Таки“. Разследванията го свързват с контрабанда на цигари, а според публикацията – и с висша закрила в МВР.
След инцидента в Пловдив, при който четирима граждани бяха тежко пребити, излезе информация, че охранителите са служители на „Трафик СОТ“ – фирма с връзки към Петлешков. В публикацията на BIRD.BG се твърди още, че в момента се правят опити да бъдат манипулирани трудовите договори на извършителите, за да се избегне отнемането на лиценза на фирмата – нещо, което би се изисквало по закон при доказано участие на лицензирани охранители в побой.
Цитира се и изказване на Калин Стоянов, който преди време заяви, че „Пеевски стои зад МВР“ – израз, който поставя под въпрос независимостта на институциите в разследване на подобни случаи.
„Със сигурност Пеевски ще иска да запази ‘биещото сърце’ – и ръце – на партията си“, коментира BIRD.BG с ироничен подтекст към предполагаемото политическо и корпоративно покровителство над подобни структури.
От BIRD споделиха и пост. Публикуваме го без редакторска намеса:
Случаят с охранителите на фирма „Трафик Сот“, които според очевидци и свидетелски показания са пребили четирима мъже пред заведение на ул. „Лев Толстой“ в Пловдив, придобива все по-сериозни измерения. По информация от вътрешни източници, инцидентът се е случил по време на тяхна смяна, като същите лица е трябвало да охраняват популярните нощни клубове „Бушидо“ и „Оникс“ — обекти, свързвани с пловдивския бизнесмен Иван Петлешков.
Според наличната информация, в момента се правят опити от страна на ръководството на охранителната фирма да се потули случая. Основната цел е да се избегне отнемане на лиценза за частна охранителна дейност, който може да бъде отнет при доказано участие на служители във физическо насилие над граждани по време на дежурство. За целта се подготвя манипулация на служебната документация – нарядите на замесените охранители ще бъдат променени със задна дата, за да се покаже, че не са били на смяна по време на побоя.
В същото време, истината е лесно доказуема — при поискване и анализ на видеозаписите от охранителните камери на „Оникс“ и „Бушидо“, би станало ясно, че въпросните охранители са били на работа именно в злополучната вечер на побоя. Такива кадри биха били неоспоримо доказателство, че инцидентът е извършен от служители на „Трафик Сот“ по време на изпълнение на служебните им задължения.
Тук възниква големият въпрос — ще има ли воля прокуратурата да стигне до дъното на скандала и да осветли цялата истина? Или за пореден път ще станем свидетели на порочната практика на покровителстване и замитане на следи, когато в случая са замесени хора с влияние и дългогодишни връзки в силовите структури?
Фирма „Трафик Сот“ е свързвана с лице на име Александър, известен като „Сашо Трафика“ – приближен до Петлешков и сочен за реален контролиращ интерес над фирмата. Петлешков от години има влияние в охранителния бизнес и е известен с близките си отношения с висши полицейски служители в Пловдив, което му позволява да прикрива редица инциденти, в които са замесени негови хора.
Свидетели твърдят, че така наречената „частна армия“ на Петлешков, включваща охранители от „Трафик Сот“, е действала агресивно и безнаказано години наред – упражнявайки насилие не само над клиенти на заведения, но и над случайни минувачи, включително хора с увреждания. Целта е била да се всява страх и контрол, особено в зоните около заведенията, които Петлешков контролира пряко или чрез подставени лица.
Иронично или цинично, същият този Иван Петлешков наскоро организира протест пред Община Пловдив, в който изкара барманите и сервитьорите си от заведенията, които управлява чрез скрита собственост. Протестът беше под наслов „Не на агресията“, с транспаранти: „Да си лош, не те прави готин“. Този театрално режисиран акт изглежда като опит за отклоняване на общественото внимание и изграждане на фалшив морален образ, при положение че същите заведения са охранявани от хора, които системно прилагат насилие над граждани.