Министърът на вътрешните работи на Франция Брюно Рьотайо бе избран с категорично мнозинство за председател на дясната партия „Републиканците“, побеждавайки Лоран Вокие, лидер на парламентарната група. Победата със 74,3% от гласовете на над 120 000 партийни членове засилва шансовете на Рьотайо да бъде президентски кандидат през 2027 г., съобщават АФП и Ройтерс.
Изборите бяха организирани, след като предишният лидер Ерик Сиоти предизвика разцепление, като се съюзи с крайната десница „Национален сбор“. Според анализатори, резултатите от вота са ясен сигнал за желание за стабилизация и по-умерен, но твърд курс по основни теми като имиграцията и сигурността.
Рьотайо е познат с твърдата си линия по въпросите на миграцията и реда. Като вътрешен министър, той затегна критериите за натурализация, предприе мерки срещу наркопрестъпността и се опита да върне граждани с депортационни заповеди обратно в родината им – включително в Алжир, макар и без успех.
По време на вътрешнопартийната кампания Вокие предложи депортирани мигранти да бъдат изпращани на френските острови Сен Пиер и Микелон, което предизвика остри реакции. В крайна сметка, самият той призна загубата и призова за единство в партията, за да се избегнат дългогодишните вътрешни конфликти.
Изборът на Рьотайо бе приветстван от министър-председателя Франсоа Байру, който нарече победата „великолепна“ и изрази надежда за обединени усилия в подкрепа на Франция.
Контекст
„Републиканците“, наследник на Съюза за народно движение на бившия президент Никола Саркози, бяха основната дясна сила във Франция. След възхода на Еманюел Макрон през 2017 г. и Марин Льо Пен, партията загуби позиции и на последните парламентарни избори през 2024 г. получи едва 47 мандата от 577.
С избора на Рьотайо партията прави опит за рестарт с по-консервативен профил, насочен към твърда миграционна политика и засилена сигурност, но без открит съюз с крайната десница.