Биткойнът достигна рекордно високи стойности, воден от вълната от оптимизъм по отношение на законодателството за криптовалутите в САЩ.
Най-популярната криптовалута в света нарасна и достигна исторически връх от 109 499,76 долара, надминавайки предишния си максимум, поставен на 20 януари, когато Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ.
Биткойнът поскъпна, след като според анализатори американските политици показаха по-голяма двупартийна подкрепа за законопроект за криптовалутите относно регулирането на т.нар. стейбълкойни (стабилни монети) – цифрови монети, чиято стойност е обвързана с долара.
Това породи нови надежди за регулаторна яснота в сектора, включително за биткойн, който не е пряко обвързан с долара.
Цифровата валута беше подкрепена и от по-благоприятната макроикономическа среда, тъй като апетитът на инвеститорите към по-рискови активи се възвърна след отслабването на напрежението между САЩ и основните им търговски партньори.
Тръмп обеща да подкрепи криптовалутите по време на кампанията си за втори мандат в Белия дом.
Но вълната от американски мита, наложена на страни от цял свят, потисна финансовите пазари и предизвика несигурност.
На 8 май биткойнът проби отново символичния праг от 100 000 долара за първи път от февруари насам, след като Великобритания и САЩ представиха търговско споразумение.
Криптовалутите попаднаха в заглавията на вестниците още от създаването си, привличайки вниманието с изключителната си волатилност и срива на няколко гиганта в индустрията, сред които на първо място беше платформата за обмен FTX.
Цифровата валута се създава или „добива“ като възнаграждение, когато мощни компютри решават сложни задачи, за да потвърдят трансакциите, направени в защитен от намеса регистър, известен като блокчейн.