Президентът на Република Сръбска (РС) Милорад Додик заяви, че „неофициален документ от Германия и Франция, предлагащ санкции срещу образователния блок и неговото ръководство, ще задълбочи кризата в Босна и Херцеговина (БиХ)“, предаде БГНЕС.
„Вместо да съсредоточат енергията и волята си върху реалистична оценка на ситуацията, причините и последствията, опустошаването на вече крехкия демократичен капацитет от международните играчи, Германия и Франция поеха пряк път и използваха сила. Нито една от двете страни не е дала резултати в Босна и Херцеговина в исторически план“, написа Додик в X.
Така нареченият „неофициален документ“, изпратен до членовете на Европейския съюз от Франция и Германия, призовава за изолация на ръководството на РС, както и за въвеждане на санкции – финансови – срещу ентитета и нейните най-висши политически служители.
„Този неофициален документ е задълбочаване на кризата, загуба на време и пари и пореден авантюристичен подход към БиХ“, каза Додик.
Според медийни съобщения, в документа на Германия и Франция се посочва, че конституционната криза в Босна и Херцеговина е „най-сериозното предизвикателство към суверенитета, единството и функционалната и териториална цялост на Босна и Херцеговина през последните 30 години, от подписването на Дейтънското споразумение“.
В него се добавя, че действията и съдебните процеси, започнати в Република Сръбска след първоинстанционната присъда срещу нейния президент Милорад Додик, представляват „открити атаки срещу конституционния ред на Босна и Херцеговина“.
Беше посочено, че това се отнася до приетите закони, забраняващи дейността на съдебните институции на Босна и Херцеговина и Агенцията за разследване и защита (SIPA) на територията на РС, приемането на проекта за нова конституция на ентитета, както и приемането на Закона за защита на конституционния ред на Република Сръбска и т.нар. Закон за чуждестранните агенти.
Додик заяви, че е сигурен, че „ако Босна и Херцеговина обърне всеобхватно внимание на интересите на страната си, а не на вътрешнополитическите си нужди, решение ще бъде намерено в дискусии с местните политически представители“.
Той добави, че „неофициалният документ“ показва, че през тридесетте години, изминали от подписването на Дейтънското мирно споразумение, водещите страни от ЕС не са научили почти нищо за Босна и Херцеговина.
Додик оцени, че „от погрешни предположения са направени погрешни заключения и мерките за „преодоляване“ на кризата в БиХ не биха могли да бъдат нищо друго освен погрешни“.