Германският външен министър критикува Китай за „едностранните и често непрозрачни“ ограничения върху износа на полезни изкопаеми, предупреждавайки, че те вредят на отношенията между третата и втората по големина икономика в света, предаде АФП.
От април Пекин изисква лицензии за износ на тези стратегически материали, които се използват в широк спектър от продукти – от батерии за електрически автомобили до твърди дискове.
Външният министър Йохан Вадефул, който говори на съвместна пресконференция с китайския си колега Уан И в Берлин, посочи, че ограниченията предизвикват „голяма загриженост“ сред германските компании.
„Тази несигурност уврежда нашите търговски отношения и също така вреди на имиджа на Китай в Германия като надежден търговски партньор“, заяви той.
Уан, който е на обиколка в Европа, подчерта, че полезните изкопаеми са „двойно предназначени стоки“ с граждански и военни приложения, което налага контрол върху техния износ. „Това е част от нашия суверенитет“, добави той.
Китай, който се стреми да подобри отношенията си с Европейския съюз като контрапункт на Съединените щати, предложи създаването на „зелена линия“ за улесняване на износа на редки полезни изкопаеми към блока, съобщи миналия месец китайското министерство на търговията.
Ограниченията предизвикват тревога сред компании по целия свят, тъй като Китай осигурява почти две трети от добива на редки полезни изкопаеми и 92% от световното преработено производство, според Международната енергийна агенция.
Вадефул изрази и загриженост относно връзките на Пекин с руската война в Украйна, предупреждавайки срещу „доставките на стоки, които също са важни за военните усилия“.
На това Уан отговори: „Ние се стремим към мир и преговори. Не доставяме смъртоносно оръжие на страните, участващи в конфликта.“
Войната в Украйна е източник на напрежение
Китай се представя като неутрална страна във войната между Русия и Украйна, която вече продължава повече от три години.
Западните правителства обаче твърдят, че тесните връзки на Пекин с Москва осигуряват на Русия ключова икономическа и дипломатическа подкрепа, включително чрез неизпълнението на мерки за спиране на потока от стоки, които могат да бъдат използвани в руската офанзива.
Пекин и Берлин отдавна поддържат близки отношения, особено в икономическата сфера, като китайският пазар се превърна в основна дестинация за германските индустриални гиганти.
Посещението бе първото на Уан в Германия след идването на власт на консервативно правителство начело с канцлера Фридрих Мерц през май.
По време на европейското си турне, което включва и посещения във Франция и в централата на ЕС в Брюксел, Уан се стреми да представи Китай като стабилен контрапункт на Съединените щати при президента Доналд Тръмп.
Вадефул подчерта, че сътрудничеството с Китай е важно, като отбеляза, че Берлин и Пекин трябва да работят заедно, за да се справят с многобройните „международни предизвикателства“, пред които са изправени.