Съветът на ректорите на висшите училища в България излезе с официална позиция относно измененията на Закона за висшето образование (ЗВО), касаещи регулирането на таксите за платено обучение, като реакция на растящото социално напрежение и проблеми с конкурентоспособността на българските университети в глобалния образователен пазар.
Според позицията на Съвета, промяната на подзаконовата нормативна уредба относно повишаването на коефициентите в формулите за издръжката на обучението вече оказва сериозен ефект върху таксите за платено обучение в българските висши училища, включително тези за българските и чуждестранните студенти.
Размерът на тези такси надвишава значително финансовите възможности на студентите и не е конкурентен на международния пазар, сочат от Съвета. Според тях, настоящите такси вече надвишават дори тези в западноевропейски и американски университети, което поставя България в положение на ценова неконкурентоспособност в образователния сектор.
Съветът на ректорите подчертава, че за да може България да остане атрактивна за международни студенти и да не загуби приходи от платено обучение, таксите трябва да бъдат намалени до разумни граници, които да са конкурентоспособни на международния пазар. Ректорите предложиха нова редакция на член 95, ал. 4 от ЗВО, според която таксите за платено обучение не трябва да бъдат по-ниски от 60% от средствата за издръжка на обучението, като се дава възможност на университетите да определят сами процентите спрямо различията в образователните профили и качеството на обучение.
Реакции на университетите
Множеството висши учебни заведения подкрепят предложената промяна. Например, ректорът на Аграрния университет в Пловдив – доц. д-р Боряна Иванова, подчертава, че ако не бъде намерен механизъм за по-адекватни такси, университетите ще бъдат лишени от възможността да генерират приходи, което би принудило държавата да покрива разходите на университетите.
Предложенията на различни университети варират, като ректорът на НАТФИЗ – чл.-кор. проф. д.ф.н. Мирослав Дачев, посочи, че в областта на изкуствата за таксите трябва да се използва по-нисък процент от 40%, за да не се лишат студентите от достъп до качествено обучение.