Евродепутатът Илхан Кючюк изрази мнение пред Novini.bg, че докладът за Република Северна Македония не трябва да бъде натоварван с излишни ангажименти. Според него, този доклад има конкретни задачи, които са част от методологията на Европейската комисия, като развитие на икономиката на страната, върховенство на правото, човешки права и социално положение. Кючюк подчерта, че не можем да очакваме един такъв доклад да реши проблеми, които са останали нерешени през годините.
„Вкарването на езика и идентичността беше грешка още от самото начало. Това не е смисълът на един политически документ. Европейският парламент трябва да излезе с позиция как вижда развитието на страната“, заяви евродепутатът.
За обединение по пътя на Северна Македония към ЕС
Кючюк също така отбеляза, че пътят на Северна Македония към ЕС трябва да бъде подкрепен както от опозицията, така и от управляващите. Той подчерта, че България трябва да настоява за вписването на българите в Конституцията на Република Северна Македония, като това не е само българско предложение, а европейско.
„Трябва да се върви стъпка по стъпка към неговото изпълнение“, добави той.
Човешки права и свободи като приоритет
Относно репресиите към хората с българско самосъзнание, Кючюк заяви, че една страна, която иска да се присъедини към ЕС, трябва да постави човешките права и свободи като приоритет. Според него, България трябва да акцентира именно на този фактор, защото ЕС трябва да бъде съюз на ценности, които гарантират човешките права и върховенството на правото.
„Никога не сме успявали да обясним българската позиция, когато става въпрос за исторически въпрос. Нещото, което можем да обясним, е смисълът на това ЕС да продължава да съществува като съюз на ценности, които гарантират човешките права и свободи и върховенството на правото“, каза той.
За пътя на Република Северна Македония към ЕС
На въпрос дали Република Северна Македония върви към ЕС или е само привидно, Кючюк отговори, че това зависи от самата страна.
„Те трябва да решат накъде искат да вървят. Ако искат към други съюзи – възможностите са там. Ако искат към ЕС – трябва да заявят своето намерение, но то да бъде подплатено с конкретни действия.“
Той допълни, че въпреки проблемите на ЕС, в интерес на България е да граничи със съседи, които са част от европейското цивилизационно развитие, като НАТО и ЕС.
„Проблемите не спират на границата. Този, който е решил да бъде трафикант, не идва само в България. А по всяка вероятност минава и през други съседни държави“, каза Кючюк, подчертавайки важността на разширяването на цивилизационното пространство.
кючюк гей
Мъстио мръсна!