Федерален съдия спря заповедта на президента Доналд Тръмп за ограничаване на гражданството по рождение, тъй като противниците на тази политика потърсиха нова правна възможност след отмяната на предишно блокиране от Върховния съд на САЩ.
Консервативното мнозинство във Върховния съд взе историческо решение в края на юни, което ограничава възможността на отделни съдии да издават национални съдебни заповеди срещу политиките на президентите.
Няколко такива съдии всъщност блокираха опита на Тръмп да прекрати дългогодишното правило, гарантирано в Конституцията на САЩ, че всеки, роден на американска земя, автоматично е американски гражданин.
Върховният съд обаче остави отворена възможността заповедите да бъдат блокирани чрез широки колективни искове срещу правителството, предаде АФП.
Опонентите на Тръмп бързо заведоха нови колективни искове, с които се опитват да блокират отново изпълнителната заповед.
Съдия Джоузеф Лаплант от окръжния съд на Ню Хемпшир предостави статут на колективен иск на всяко дете, на което потенциално би било отказано гражданство съгласно заповедта на Тръмп. Съдията разпореди предварително спиране на заповедта, докато продължават съдебните процедури.
Съдията отложи решението си със седем дни, за да даде възможност на администрацията на Тръмп да обжалва.
Коди Уофси, адвокат от Американския съюз за граждански свободи (ACLU), който пледира по делото, нарече решението „огромна победа“, която „ще помогне да се защити гражданството на всички деца, родени в Съединените щати, както предвижда Конституцията“.
Указът на Тръмп постановява, че децата, родени от родители, които са в САЩ незаконно или с временни визи, няма да стават автоматично граждани – радикално преосмисляне на 14-тата поправка на Конституцията на САЩ.
Администрацията му твърди, че 14-тата поправка, приета след Гражданската война, се отнася до правата на бившите роби, а не до децата на мигранти без документи или временни посетители в САЩ.
Върховният съд отхвърли такова тясно тълкуване в знаково дело от 1898 г.
Настоящият Върховен съд, с консервативно мнозинство 6 срещу 3, избегна да се произнесе миналия месец по конституционността на изпълнителната заповед на Тръмп и разгледа само въпроса за националните съдебни разпореждания.
Въпреки това той позволи заповедта да влезе в сила, но отложи влизането в сила на решението си до края на юли, за да даде възможност за нови съдебни обжалвания.
Няколко по-нисши съдилища, при издаването на предишните си съдебни разпореждания, постановиха, че изпълнителната заповед нарушава Конституцията.