Специалният докладчик на ООН за ситуацията в Газа и Западния бряг Франческа Албанезе призова държавите по света да предприемат конкретни мерки за спиране на това, което тя определи като „геноцид“, съобщава The Washington Post.
Изказването ѝ беше направено пред делегати от 30 държави, събрали се в Богота на двудневна конференция за конфликта между Израел и Хамас и възможностите за международна намеса. Много от присъстващите страни вече публично са определили израелските действия като геноцид срещу палестинците.
„Всяка държава трябва незабавно да преразгледа и прекъсне всички връзки с Държавата Израел… и да гарантира, че и частният ѝ сектор постъпва по същия начин,“ заяви Албанезе.
„Икономиката на Израел е структурирана така, че да поддържа окупацията, която сега се е превърнала в геноцидна.“
Конференцията беше организирана от правителствата на Колумбия и Южна Африка и привлече предимно развиващи се страни, но Испания, Ирландия и Китай също изпратиха делегации.
Израел категорично отхвърля обвиненията, наричайки ги антисемитска „кръвна клевета“. Според данни на здравното министерство, контролирано от Хамас, над 58 000 души са убити при израелските военни операции, последвали атаката на Хамас през 2023 г. ООН и международни организации използват тези данни като основен източник за жертвите.
„САЩ досега не успяха да повлияят на поведението на Израел… така че е наивно да се смята, че тази група държави ще успее да въздейства върху Нетаняху или израелското правителство,“ коментира проф. Сандра Борда от Университета Лос Андес в Богота.
Срещата се председателства съвместно от Южна Африка и Колумбия — държави, които миналата година прекратиха износа на въглища за израелски електроцентрали. Присъстват и държави от т.нар. Хагска група — коалиция от страни, ангажирали се да прекратят военното си сътрудничество с Израел и да спазват международната заповед за арест на Нетаняху, издадена от Международния наказателен съд.
Южна Африка продължава да сравнява политиката на Израел към Газа и Западния бряг с апартейда, наложен в страната до 1994 г., подчертавайки историческия паралел с потисничеството на чернокожото население.
Междувременно ЕС обмисля нови мерки, включително забрана за внос на стоки от израелски селища, оръжейно ембарго и индивидуални санкции срещу израелски представители, възпрепятстващи мирното решение.
Заместник-министърът на външните работи на Колумбия Маурисио Харамильо подчерта, че действията на Израел са посегателство срещу международния ред:
„Тук не става въпрос само за Палестина — става въпрос за защита на международното право и на правото на самоопределение,“ заяви Харамильо, като потвърди, че държавите ще търсят дипломатически и правни инструменти за натиск.
Ще се сетите всички, че евреите не са „цвете за мирисане „! Колкото по – малко контакти с тях от каквото и естество да е, толкова по – добре ще живеем. Това не е народ, това са зверове по същността си. Но кои го разбират това? Разбират го тези които са имали вземане – даване с тях назад във времето!!!
Ха дано, ама надали!
Да но всички са купени вече!Политиците се интересуват само от пари !
То това е ясно, само глупавите не го разбират.