Япония и Филипините увеличиха броя на страните, сключили търговски споразумения със САЩ до пет, броени дни преди крайния срок, определен от президента Доналд Тръмп – 1 август, за да се избегнат наказателни мита. Сключените договорки намаляват заплашителните тарифи, но често въвеждат по-високи от обичайните митнически ставки.
Япония – 15%
САЩ и Япония постигнаха споразумение, което ограничава митата върху японския износ до 15%, вместо първоначално заплашените 25%. Това е особено важно за автомобилната индустрия, която осигурява 8% от работните места в страната. Въпреки това 50% мита върху стомана и алуминий ще останат в сила.
„15% е много по-висока ставка, отколкото много хора очакваха. Това не е добра новина“,
коментира Стефан Ангрик от Moody’s Analytics.
В замяна Япония ще инвестира 550 млрд. долара в САЩ и ще отвори своя пазар за американски автомобили, ориз и други селскостопански продукти.
Филипини – 19%
Споразумението с Филипините, обявено на 22 юли, предвижда 19% мито за износа към САЩ, по-ниско от заплашените 20%. Страната е ключов доставчик на високи технологии и облекло, а лекият компромис беше приет с облекчение в Манила.
Великобритания – средно 10%
Сделката от май между Лондон и Вашингтон намали митото за първите 100 000 автомобила годишно от 27,5% на 10% – сериозен успех за Jaguar Land Rover. Rolls Royce също получи освобождаване от мита, но Великобритания трябваше да отвори своя пазар за американски етанол и говеждо.
Виетнам – 20%
Продуктите на Виетнам ще бъдат облагани с 20% мито, вместо с първоначално заплашените 46%. Но 40% тарифа ще се прилага за стоки, преминаващи транзитно през страната – мярка срещу заобикалянето на митнически режими. Американският износ към Виетнам ще бъде без мита.
Индонезия – 19%
След споразумение, постигнато миналата седмица, Индонезия ще облага своя износ към САЩ с 19% мито, вместо с 32%. Стоки, които не се произвеждат в САЩ, могат да получат още по-ниски ставки.
В отговор Джакарта се съгласи да премахне ограниченията върху данните, да признае американски стандарти за лекарства и автомобили, както и да улесни достъпа до ключови минерали и петрол.
Анализаторите от Barclays отчитат тенденция за нарастване на митата в диапазона 15–20%, което бележи значително влошаване спрямо ниските ставки от преди април, но все пак се разглежда като по-добра алтернатива спрямо тежките наказателни мерки, които администрацията на Тръмп заплаши да въведе.