Search Suggestions
      четвъртък, 26.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          ГОРЕЩО
          17:33 МВР активира щаб за изборите на 19 април и въвежда ежеседмичен контрол по места17:20 Велизар Шаламанов е назначен за заместник-министър на външните работи16:55 АБСУРД по време на изслушването: Министерският съвет не вдига телефона на парламента, самолетите остават в София до май? (ВИДЕО)14:36 ОБРАТ! Данните от аутопсиите на Калушев, Златков и Макулев не потвърждават версията за сексуално насилие14:12 Депутатите отложиха гласуването за въвеждането на мултифондовете14:11 НСИ: Средната годишна заплата за 2025 г. е 31 239 лева13:14 Мирослав Рашков: Тръгвам си заради „Петрохан“ и замитането на следи, които водят към една политическа сила в НС13:11 Център за анализи и маркетинг: Радев води с 15% пред ГЕРБ13:06 От БАБХ отговориха на ИТН: В демократична държава не се уволняват хора по слухове и анонимни писма12:52 Премиерът Гюров към областните управители: Очаквам от Вас безпристрастност и максимално добра организация за честни избори

          Археолог за открития древен гроб в Свищов: Това е безценно

          Любопитното при тях е, че съдържат епитафии, надгробни слова, посвещения на покойните, които са били погребани в тези гробове и става въпрос за лица от римската армия

          26 февруари 2026 | 16:03 2820

          Фрагмент от надгробна плоча на центурион от Първи италийски легион беше открит при археологически разкопки край Свищов, предаде БТВ.

          - Реклама -
            
            

          До находката се стигнало след сигнал от местен жител, който при изкореняване на дърво в имота си във вилната зона на Свищов попаднал на древна гробница. Археолозите са започнали спешни проучвания.

          Сигнала го получихме през есента на изминалата година и след това предприехме спасително археологическо проучване с колегата Калин Чакъров от Регионалния исторически музей във Велико Търново“, обясни д-р Марин Маринов, археолог и уредник в Историческия музей в Свищов

          .По думите му става въпрос за римска гробница. „Установихме, че всъщност става въпрос за два цистови гроба. Това са гробни камери, изработени от варовикови плочи, посочи той.

          Археолозите са установили, че част от използваните плочи не са обикновени. „Интересното при тях е, че някои от варовиковите плочи, които са използвани, не са обикновени – те са надгробни, взети от по-ранни гробове“, каза д-р Маринов.

          По думите му те съдържат епитафии и посвещения: „Любопитното при тях е, че съдържат епитафии, надгробни слова, посвещения на покойните, които са били погребани в тези гробове и става въпрос за лица от римската армия.“

          Той уточни, че от паметниците става ясно, че се отнасят за представители на Първи италийски легион и XI Клавдиев легион.Получаваме много нови сведения за неизвестни до този момент офицери, ветерани от римската армия“, подчерта археологът.

          Гробовете са били ограбени още в древността. „Още в древността са били ограбени, а цистовите гробове вероятно и в по-ново време. Броят на находките е минимален. Като всъщност най-интересното са именно тези надписи“, каза д-р Маринов.

          Надписите са разчетени от д-р Николай Шаранков от Софийския университет. Според археолога информацията от тях е безценна, тъй като дава нови сведения за римската армия в провинция Долна Мизия, в която попада днешна Северна България, включително землището на община Свищов.

          В момента се очакват предписания от Министерството на културата. „Чакаме предписания от Министерството на културата, като се надяваме Община Свищов да помогне на Историческия музей при изпълнението на предписанията“, заяви д-р Маринов.

          Кметът на община Свищов Генчо Генчев също коментира откритието: „Да, наистина, уникално е откритието на доктор Маринов, за което моите поздравления за пореден път.“

          Той подчерта, че общината се ангажира с опазването на културното наследство.Това, което дадат като предписание, ние ще помогнем и ще съдействаме за експонирането, за реставрацията, ако е необходимо, и неговото излагане“, заяви Генчев.

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Юлиян Попов за скандала „Петрохан“: Спряхме меморандума с рейнджърите, нямаше правно основание

          Попов е категоричен, че е отказал подновяване на споразумението, тъй като административната проверка е установила липса на правно основание за подобен документ.

          София загуби съдебната битка за прекратените поръчки за боклука в пет района

          Конфликтът датира от момента, в който администрацията на кмета Васил Терзиев реши да спре мегапоръчката за боклука.

          „Златното камионче“: Христанов внася сигнал за над 465 000 лева

          В поста си министърът твърди, че сумата представлява разход, който е трябвало да бъде поет от частно лице, а не от държавата
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions