Тайни подземни тунели са открити на полско-беларуската граница. Както предполагат от британското издание The Telegraph, Русия ги използва за контрабанда на нелегални мигранти в Европа като част от хибридната си война срещу Запада.
Твърди се, че полските граничари са открили четири такива тунела през 2025 г. Експерти предполагат, че в изграждането на тунела са участвали специалисти от Близкия изток. Експертите предполагат, че това може да са кюрдски бойци, Ислямска държава или подкрепяни от Иран проксита.
Един от най-големите такива тунели е открит близо до село Наревка в Източна Полша в средата на декември. Изданието съобщава, че 180 нелегални мигранти, предимно от Афганистан и Пакистан, са го използвали. Повечето от тях, или 130 души, са били арестувани след излизане от тунела.
Според полските власти тунелът е бил висок 1,5 метра. Входът от беларуска страна е бил скрит в гората.
„Тунелът се е простирал приблизително на 50 метра от беларуската страна на границата и на 10 метра от полската страна“, се казва в доклада.
Видеоклипове от тези тунели показват структура, подобна на мазе, с бетонни опори, прикрепени отстрани, за да се предотврати срутването ѝ. Военни експерти отбелязват, че единствените групи в Близкия Изток, за които е известно, че са способни да построят такива тунели, са ХАМАС в Ивицата Газа, Хизбула в Ливан, някои групи в Кюрдистан и евентуално Ислямска държава.
Американският военен историк Линет Нусбахер казва, че подобни структури са могли да се видят след войната в Ливан:
„Едно от нещата, които видяхме веднага след войната в Ливан през 2006 г., беше парад от бетонобъркачки, подредени в Южен Ливан… Видяхме множество ирански тунелни конструкции. Имаме и достатъчно доказателства, че ХАМАС прави същото в Газа“.
