неделя, 22.09.24
4.8 C
София
11 C
Пловдив
15.1 C
Варна
Search Suggestions

      ВЕЛИКДЕН ПО СВЕТА

      Ако тази година искате да празнувате различно, да опитате от традициите на другите народи, ето малко повече информация за Великденските обичаи по Европа и света.
      На Возкресение Христово германците например слагат на своята трапеза рибата като основно ястие. Задължителната украса от нарциси присъства всяка година на този ден, като цвете-символ на празника. И в Германия имат традицията да се борят с яйца, но техният начин е далеч по-различен – те ги търкалят и си организират състезания по склонове. Този, чийто яйце се сблъска първо с друго, и все пак остане здрав, е победител в играта.
      И в Англия яйцата са основен присъстващ символ на Великден, но там използват не само кокоши, но и гъши, понякога дори щраусови яйца. Празничната маса при този народ се доближава до нашата. На трапезата им присъства агнешкото печено с гарнитура от различни зеленчуци. Десертът, който се поднася, е торта.
      Полският Великден се отличава доста от българския по няколко причини. На масата има най-вече студени меса и колбаси, включително и традиционният бял колбас от свинско месо с черен пипер, индийско орехче, чесън и риган. Козунакът при поляците е хляб, омесен по специална рецепта от ръжено брашно и мая. След като се изпече, той се намазва със свинска мас и се украсява с кръст, направен от тесто. В неговото поднасяне се спазва определен ритуал, който знае единствено домакинята в къщата.
      В Скандинавието също бягат от стандарта и правят празника си по-цветен. В Швеция например украсяването на домовете в жълто, зелено и бяло е съвсем обичаен ритуал. Във Финландия пък посрещат Возкресението Христово с необикновено и много древно ястие, наречено мямми. То е сладко и се пече от ръжено брашно, примесено от препечен малц.
      Друга причудлива украса използват в Швейцария. Там обагрят изворите с гирлянди от боядисани яйца, ленти и клонки. Сред обичаите, които спазват в страната е този през Страстната седмица камбаните на църквите да напускат страната, за да „посетят“ Рим. Навръх Великден те биват връщани отново „у дома си“, а ако по пътя им биват срещани деца, подаряват им се шоколадови камбанки.
      И след като споменах Рим не можем да пропуснем и италианските традиции за Великденските празници. В символиката на Возкресението Христово и тук присъства агнешкото, като част от трапезата. Козунакът, който и адзурите пекат, се „извайва“ във формата на гълъб. Неговото име е „коломба“.
      На най-далечната точка от България – Австралия, символ на Великден стават шоколадовите и захарните яйца. Те се правят във форма на зайче или специфичното за тези територии торбесто животно билби, наподобяващо мишка. Размерите на сладките яйца са различни – от съвсем малки до много големи. В менюто си австралийците имат традиционното агнешко, но то може и да бъде заместено от телешко или пилешко месо със зеленчуци на скара. Като десерт на масата се сервира сладкишът, наречен „Павлова“. Той се прави от тесто за целувки и се украсява с различни плодове – цитруси като киви и мандарини, ягоди или ананаси.
      Ананасът присъства на трапезите и в друг континент. Заедно с шунката, той е едно почти задължително звено на празничния обяд при американците. Освен тази интересна комбинация, други символични „гозби“ са плодовите салати и зеленчуците. За децата има шоколадови лакомства и шарени яйца, запазващи символиката на християнския светъл празник. Както в Германия, и тук е популярна играта с търкаляне на боядисаните яйца по ливада. Обикновено това събитие е най-мащабно на поляната в Белия дом.

      - Реклама -
      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      ОСТАВИ КОМЕНТАР

      Моля, въведете коментар!
      Моля, въведете името си тук

      - Реклама -

      НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

      Зареждане...
      - Реклама -

      ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ