Споразумението за добросъседство с България, но и споразумението от Преспа, подписано с Гърция, да стане част от преговорната рамка за членство на Македония в Европейския съюз, са само част от позициите във френското предложение за повдигане на българското вето за страната. Това пише македонската медия Infomax.mk, като прилага документ от предложението.
С това предложение Франция планира да стане гарант за изпълнението на условията, а предложението да бъде одобрено и от други страни членки на Европейския съюз.
Но какво е съдържанието на това предложение, чието съдържание македонското правителство знаеше и не успя да договори унизителни условия за Македония.
Това е част от съдържанието на френското предложение.
Съответно двустранното Преспанско споразумение, както и Споразумението с България, става неразделна част от рамката за преговори с ЕС. Условията обаче включват и протоколите от съвместната историческа комисия, които ще трябва да бъдат превърнати в осезаеми резултати.
Според българските искания и очаквания за резултатите от комисията, приемането на т.нар обща история, по-нататъшно приемане, че е била част от българската история до 1944 г., като същевременно се сменят учебниците и паметниците в цялата страна.
Освен това по предложение на Северна Македония се отваря още един малцинствен въпрос, за който ще е необходимо отварянето на Конституцията, което ще бъде ново условие, от което ще зависи кога ще се проведе първата междуправителствена конференция.
Рамката за преговори ще включва също така отделения до момента процес на стабилизиране и асоцииране, ще стане неразделна част от рамката за преговори с ЕС и ще въведе нови изисквания и условия, свързани с Рамковата декларация на България от 2019 г.
Infomax.mk прилага и документ, за който се твърди, че е предложението на Франция за премахване на ветото на РСМ: