неделя, 22.09.24
4.8 C
София
11 C
Пловдив
15.1 C
Варна
Search Suggestions

      БЪЛГАРИЯ ОТБЕЛЯЗВА 24 МАЙ

      България празнува днес деня на славянската писменост и българската просвета и култура. 24 май е денят на светите братя Кирил и Методий. През XI век празникът е бил честван като църковен, а официално като народен ден на просветата и културата е бил отбелязан за първи път през 1851 година на 11 май в Пловдив по инициатива на Найден Геров. На тази дата се отбелязва църковният празник на светите братя Кирил и Методий.

      Братята Кирил и Методий са родени в Солун. Кирил е едва на 27 г., когато е наречен Константин Философ, защото е високо образован. Завършил е Магнаурската школа в Цариград, която е първият университет в света.
      През 855 г. те създават славянската азбука глаголица, а през 862г. , по време на Моравската мисия, се заемат със задачата да популяризират християнството на славянски език, като за тази цел превеждат Библията на старобългарски. В научните среди се приема, че Кирил е автор на превода на Новия завет, а Методий – на Стария. Преводите на Библията на другите модерни езици са доста по-късни – френският е от XIII в., английският – от XIV в., а немският е дело на Лутер два века по-късно. Заради Кирил и Методий римският папа Адриан II тържествено освещава през 867 г. българската азбука и нарежда в римските базилики да се проведат богослужения на славянски език. По време на мисията си да разпространяват славянската писменост двамата братя обучават своите ученици, сред които са Наум, Ангеларий, Климент, Сава и Горазд.
      След смъртта на Методий учениците на двамата братя донасят азбуката и преведените от тях книги в България. Счита се, че именно в България започва подмяната на буквите от глаголицата с друго тяхно начертание, наречено по-късно в кирилица в чест на Кирил Философ.
      Празникът 24 май се отбелязва след въвеждането на Грогорианския календар през 1916г., а по църковния литургичен календар денят се чества на 11 май.
      В момента кирилицата се използва от 200 милиона души по света, сред които българи, черногорци, руснаци, украинци, белоруси и монголци.

      - Реклама -
      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      ОСТАВИ КОМЕНТАР

      Моля, въведете коментар!
      Моля, въведете името си тук

      - Реклама -

      НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

      Зареждане...
      - Реклама -

      ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ