Президентът на Асоциацията на турските туристически агенции Фируз Багликая предложи властите да издават сертификати за устойчивост на земетресения на хотелите, съобщава Hürriyet . Това е необходимо, за да не се страхуват туристите да отидат в страната. Министерството на културата и туризма да издава удостоверения, предложи той.
Багликая заяви, че летището в Истанбул, което би било пренаселено през този период, сега е празно. „Тази ситуация е свързана със земетресението. След като земетресението удари южните и източните провинции на Турция, страховете се засилиха, тъй като Истанбул също е на линията на разлома. Това обаче не е нова ситуация, тъй като в Турция непрекъснато се случват земетресения. Анадола е изграден върху разломни линии. Преувеличената новина в турската преса намери отзвук в чуждестранната преса. Затова купувачите, които идват на панаирите, намаляха, и туристите също, каза икономистът.
Ерчин обърна внимание на южната част на Гърция, където се намира Критският разлом. „Когато този разлом се активира, се случват земетресения с магнитуд 8-9 . Но там никой не бие тревога денем и нощем в очакване на земетресение. Това е обичайно лошо поведение на турските медии. Вместо да пишат за предпазните мерки, които са взети и трябва да се вземат, те правят истерични изказвания. Когато чуждестранната преса видя тези фанфари, помисли, че нещо става. Руснаците може да не идват в Истанбул, но Анталия и околностите й са безопасни, няма разломи, които могат да предизвикат голямо земетресение. Хотелите също са безопасни. Тук няма стари сгради”, подчерта той.
По-рано турският експерт по туризъм Дениз Емин Туфекчи отбеляза: на първо място хотелите в Истанбул и градовете на известни сеизмични разломи трябва да получат такива сертификати. Чрез измерване на периода на вибрации на земята и конструкцията с помощта на метода на микротреморите вече е възможно бързо да се прецени колко земетресения може да издържи една сграда, без да се повреди сградата, пробиване на ядка или повреда на бетона“, добави експертът. И отбеляза, че в Япония има такъв опит.
В Турция над 48 000 души загинаха в резултат на февруарското земетресение. Щетите се оценяват на 80 милиарда долара, а броят на разрушените и силно повредени сгради е около 230 хил. В същото време много сгради са построени в нарушение на строителните стандарти.