Не много от европейските съюзници на Киев понастоящем говорят за победа, поне не в кратки срокове. Те търсят реалистичен план за оцеляването на Украйна. Това се твърди в материал на Washington Post, цитиран от УНИАН.
Проблемът се крие в нарастващата тревога на Европа от възможото връщане на Доналд Тръмп на поста президент на САЩ и какво ще прави самата тя в такъв случай.
Според бившия ръководител на апарата на министъра на отбраната на Германия Нико Ланге, „всички са загрижени“ от появата на една нова администрация на Тръмп. „Следствие от тази загриженост стана бездействието и това е безотговорно“, изрази мнение той.
След като Тръмп и Байдън почти се изравниха в проведените проучвания, европейските лидери най-накрая се усетиха, че втори мандат на Тръмп е напълно реаленистичен. Затова те искат промените в САЩ да не ги хванат неподготвени, както през 2016 г.
Ланге припомня, че миналия месец министърът на отбраната на Германии Аналена Бербок летя за Тексас и се срещна с губернатора-републиканец Грег Абът. Целта на тази среща беше желанието на Берлин да научи как републиканците виждат света, за да може в Германия да се подготвят какво ги чака, ако Тръмп се върне в Белия дом.
Висш европейски чиновник по въпросите на сигурността казва за Washington Post, че към законодателите от Републиканската партия било отправено следното послание: „Ако искате да заемете сериозна позиция по отношение на Китай, сте длъжни да постигнете успех в Украйна“. Но такива дипломатически усилия европейците извършват по-бързо, отколкото разработката на плановете за подкрепа за оцеляването на Украйна, да не говорим за поддържането на настъпателните ѝ възможности.
Изданието подчертава, че в Европа не си и представят как биха запълнили дупката, която ще се отвори, ако САЩ откажат да помагат на Киев. А САЩ в момента предоставят почти половината от всичко, което постъпва в Украйна.
По оптимистичния сценарий Украйна ще получава помощ от САЩ и след изборите през 2024 г, но в доста по-малко количество. Но и това е голяма заплаха за Киев.
Всъщност между Русия и Запада тече надпревара в превъоръжаването, а залогът е съдбата на Украйна. И тази надпревара върви в момент, когато кключовият доставчик на оръжие за Киев – САЩ – изглеждат все по-малко надежден партньор.
„Дори и Байдън да успее да прокара през Конгреса своя последен спасителен пояс за Украйна за $61,4 млрд, това вече няма да помогне. Отслабването на подкрепата за Киев от страна на Републиканската партия затъмни преспективите пред бъдещите помощи, дори и Байдън да бъде преизбран“, предава американското издание.
Най-големите съюзници на Киев готвят двустранни споразумения, които да осигурят доставките на оръжия за дълги години. Самата Украйна има амбициозни планове за развитие на собствената си военна индустрия чрез създаване на съвместни предприятия със западни производители на оръжи. Тя мечтае за нови заводи, които ще произвеждат дронове, бронирани машини и боеприпаси недалеч от фронтовата линия. Както отбелязват от Washington Post, тези стратегии няма да донесат бързи резултати, а нужните на Украйна са неотложни.
Изданието отбелязва, че Германия и Великобритания са затруднени от финансовото си възстановяване след пандемията. Франция предостави на Украйна някои ключови видове въоръжения, но изостава по обема на своята помощ. В някои части на Европа се появиха пукнатини в обществената подкрепа за Украйна, които могат да се превърнат в пропаст, ако Съединените щати съкратят своя принос.
„Помощта на САЩ за Киев… е насочена към поддръжка на позициите на САЩ в света. Но доколкото този аргумент губи смисъл за някои американци, пред Европа стои въпросът как да спаси Украйна. Отговорът остава размит, а времето играе на страната на Путин“, обобщава Washington Post.
От началото на пълномащабното нахлуване на Русия западните съюзници на Украйна са предоставили военна и друга подкрепа за над $230 млрд.
В началото на октомври в САЩ бе приет временен бюджет за 45 дни, след като демократи и републиканци не успяха да се договорят накъде да бъдат насочени разходите.
Жертвата в този спор в частност стана Украйна, тъй като във временния бюджет не е предвидена никаква помощ за Киев, обобщават от УНИАН.
Снимка: БГНЕС