Китайските и руските военни началници отправиха критики към Съединените щати на форум по сигурността в Пекин в понеделник, въпреки че вторият най-старши военен командир на Китай обеща да засили връзките в областта на отбраната с Вашингтон, предава Ройтерс.
Липсата на редовна комуникация между американските и китайските военни е постоянна тревога за Вашингтон на фона на напрежението между страните и риска от случаен сблъсък в Южнокитайско море или близо до Тайван.
Шойгу също отбеляза, че Западът възнамерява да нанесе „стратегическо поражение“ на Русия в „хибридна война“ и похвали модела на руско-китайските отношения като „образцов“, съобщиха руски държавни медии.
Джан Йоуся, заместник-председател на Централната военна комисия на Китай при президента Си Дзинпин, отправи завоалирани критики към Съединените щати и техните съюзници, обвинявайки „някои страни“, че се опитват да подкопаят правителството.
Но в други части от речта си Джан подчерта необходимостта от подобряване на военните връзки със Съединените щати.
„Ние ще задълбочим стратегическото сътрудничество и координацията с Русия и сме готови, въз основа на взаимно уважение, мирно съжителство и печелившо сътрудничество, да развием военни връзки със САЩ“, заяви Джан в обръщение, наблюдавано отблизо от военни аташета и дипломати на фона на напрежението около Тайван и Южнокитайско море.
Министърът на отбраната на Китай изнесе основната реч в предишните години.
Китай и САЩ не са имали комуникации на високо ниво между военни, откакто санкционираният от Вашингтон бивш китайски министър на отбраната Ли Шанфу беше назначен през март.
Миналата седмица Ли беше уволнен без обяснение и Китай не назова заместник. Ройтерс съобщи миналия месец, че Ли, който е в неизвестност от два месеца, е бил разследван за корупция.
Министерството на отбраната на САЩ изпрати делегация, водена от Синтия Ксанти Карас, директор на Китай в кабинета на заместник-министъра на отбраната. Все още не е известно дали екипът на САЩ ще се срещне отделно с китайски военни.
Участието на американската делегация идва в момент, когато Съединените щати и Китай засилват обмена преди очакваната среща на върха между президента на САЩ Джо Байдън и президента на Китай Си Дзинпин следващия месец.
Миналата седмица китайският първи дипломат Уанг И се срещна с Байдън за един час в разговори, които Белият дом определи като „добра възможност“ да поддържа отворени линиите за комуникация между двата геополитически съперника.
Въпреки помирителните забележки за подобряване на военните отношения между Китай и САЩ, Джан и някои офицери от PLA не дадоха знак за по-мека позиция по въпроси като Тайван, който Пекин смята за своя територия.
Китайският генерал-лейтенант Хе Лей, говорейки на панел в неделя, каза, че ако Китай трябва да използва сила срещу Тайван, „това ще бъде война за обединение, справедлива и законна война“.
В речта си Джан каза, че страните „не трябва умишлено да провокират други страни по важни и чувствителни въпроси“, добавяйки, че Тайван е „основен интерес“ на Китай.
Много западни страни или избягват форума, или изпращат само малки делегации на ниско ниво, предпочитайки вместо това да обсъждат въпроси на международната сигурност на диалога Шангри-Ла, който се провежда всяка година в Сингапур.
С поред държавните медии заедно с третия служител на комисията Хе Уейдонг Джан проведе двустранни срещи с министри на отбраната от Лаос, Монголия, Беларус, Източен Тимор и Мианмар.
Снимка: БГНЕС