Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп има значителна преднина пред настоящия държавен глава Джо Байдън в пет от шестте ключови щата, които са решаващи за президентския вот. Това показват резултатите от проучване на нагласите за следващите президентски избори в страната на New York Times-Siena College, публикувано в неделя.
В същото време „Вашингтон пост“ пише, че Тръмп подготвя мащабна вендета срещу критиците си и чистка във ФБР, когато се върне на власт.
Тръмп води пред Байдън с цели 10 пункта в Невада, шест процента в Джорджия, пет в Аризона и Мичиган и четири процента в Пенсилвания. Единствената преднина на Байдън е в Уисконсин, където той бие Тръмп с два процента.
Тоест, ако изборите са сега, Тръмп би получил от тези 6 щата 67 гласа в Избирателната колегия, а Байдън – едва 10.
Припомня се, че Байдън победи Тръмп във всичките шест щата по време на изборите през 2020 г.
Проучването на NYT-Siena College анкетира 3662 регистрирани избиратели в шестте щата от 22 октомври до 3 ноември.
Проучването приписва лошото представяне на Байдън на липсата на увереност поради възрастта му. Сред поддръжниците на самия Байдън 54% все още казват, че той е твърде стар за поста.
Гласоподавателите считат, че Тръмп управлява по-добре икономиката, външната политика и имиграцията.
Представянето на Тръмп се дължи и на безпрецедентните нива на подкрепа от страна на чернокожите гласоподаватели.
В момента Тръмп държи убедителна преднина на първичните избори за президент на републиканците през 2024 г., като най-близките му конкуренти са далеч зад него. В края на октомври, бившият вицепрезидент на САЩ Майк Пенс се отказа.
Доналд Тръмп и неговите съюзници започнаха да изготвят конкретни планове за използване на федералното правителство за наказване на критици и опоненти, ако спечели втори мандат, като Тръмп назовава лица, които иска да разследва или преследва, а сътрудниците му изготвят планове за потенциално задействане на Закона за бунтовете още в първия ден на мандата му, за да може да използва армията срещу граждански демонстрации, пише The Washington Post, цитиран от „Фокус“.
В лични разговори през последните месеци Тръмп е заявявал на съветници и приятели, че иска Министерството на правосъдието да разследва някогашни служители и съюзници, които са станали критични към периода на управлението му, включително бившия му началник на щаба Джон Кели и бившия главен прокурор Уилям П. Бар, както и бившия му адвокат Тай Коб и бившия председателят на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ генерал Марк Мили, твърдят хора, които са разговаряли с него и които, както и други, са говорили при условие за анонимност, за да опишат частните разговори. Тръмп също така е говорил за съдебно преследване на служители във ФБР и Министерството на правосъдието, е заявил запознат с въпроса.
В публичното пространство Тръмп се е зарекъл да назначи специален прокурор, който да „преследва“ президента на САЩ Джо Байдън и семейството му. Тръмп често е отправял към тях обвинения в корупция, които не са подкрепени от налични доказателства.
В края на октомври, Тръмп обеща да „направи данъчните облекчения постоянни“, ако бъде избран през 2024 г., както и да въведе допълнителни съкращения.
Също така обеща да намали данъците за фермерите, „за да защити нашите преобладаващи интереси на националната сигурност в една силна местна селскостопанска индустрия“.
Тръмп също така се зарече, че ще премахне данъка върху имотите, за който също водеше кампания преди първия си президентски мандат.
Тръмп каза на митинг в Айова, че ще „възстанови мира чрез сила“ след ескалацията на конфликта между Израел и Хамас. Той твърди, че Хамас „никога не би нападнал“ Израел, ако той беше президент. Той също така твърди, че САЩ не са претърпели никакви терористични атаки по време на неговото президентство.
Източник: Епицентър.бг
Снимка: БГНЕС