събота, 21.09.24
15.8 C
София
19 C
Пловдив
16.8 C
Варна
Search Suggestions

      Експерти на ООН настояват за разследване на военни престъпления във войната между Израел и Хамас

      Експерти на ООН по правата на човека призоваха за независими разследвания на предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени в Израел и палестинските територии от 7 октомври насам.

      Морис Тидбол-Бинц, специален докладчик на ООН за екзекуциите без съд и присъда, и Алис Джил Едуардс, специален докладчик за изтезанията, направиха съвместно изявление, в което подчертаха необходимостта от „бързи, прозрачни и независими разследвания“ и търсене на отговорност, предаде АФП.

      „Независимите следователи трябва да получат необходимите ресурси, подкрепа и достъп, за да провеждат бързи, задълбочени и безпристрастни разследвания на престъпления, за които се твърди, че са извършени от всички страни в конфликта“, се казва в изявлението.

      „Задължението да се разследват военни престъпления и престъпления срещу човечеството, включително всеки акт на убийство по бързата процедура или извънсъдебно, изтезания или други посегателства срещу човешкото достойнство, е основно правно задължение.“

      Коментарите им дойдоха на фона на четиридневна пауза в безмилостните военни действия, откакто Хамас започна безпрецедентните си атаки в Израел на 7 октомври, при които според израелски официални лица загинаха 1200 души, предимно цивилни.

      Според правителството на Хамас в Газа военната кампания на Израел е причинила смъртта на 15 000 души, предимно цивилни, включително хиляди деца.

      Независимите експерти се назначават от Съвета на ООН по правата на човека, но не говорят от името на ООН.

      В изявлението си те призовават международната общност да гарантира, че всички отговорни за най-сериозните нарушения на правата – особено тези, които носят ръководна роля – ще бъдат „незабавно изправени пред съда“.

      Експертите изтъкнаха, че „няма давност“ за военните престъпления и престъпленията срещу човечеството, които попадат в обхвата на т.нар. универсална юрисдикция.

      Това означава, че съдилищата във всяка държава могат да преследват отговорните лица, независимо от тяхната националност и държавата, в която са извършени престъпленията.

      „Насърчаваме всички държави да играят проактивна роля в идентифицирането на основните заподозрени извършители и да съдействат за улесняване на наказателното преследване чрез принципа на взаимната правна помощ“, заявиха те.

      Снимка: БГНЕС

       

      - Реклама -
      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      ОСТАВИ КОМЕНТАР

      Моля, въведете коментар!
      Моля, въведете името си тук

      - Реклама -

      НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

      Зареждане...
      - Реклама -

      ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ