Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза пред Асошиейтед прес, че военният алианс няма планове да изпраща бойни части в Украйна на фона на съобщенията, че някои западни страни може да обмислят да стъпят на земята в опустошената от война страна.
Столтенберг каза, че „съюзниците от НАТО предоставят безпрецедентна подкрепа на Украйна. Правим това от 2014 г. и засилихме след пълномащабната инвазия. Но няма планове за бойни части на НАТО на място в Украйна.
Преди посещението си в Париж в понеделник, където високопоставени служители от над 20 държави обсъдиха варианти за увеличаване на помощта за Украйна, министър-председателят на Словакия Роберт Фицо каза, че някои обмислят дали да сключат двустранни споразумения за изпращане на войски в Украйна, за да й помогнат да отблъсне руска инвазия.
Фицо каза, че правителството му не планира да предложи изпращане на словашки войници, но не предостави подробности за това кои държави може да обмислят подобни сделки или какво ще правят войските в Украйна.
Председателят на парламента Петер Пелегрини също каза, че Словакия няма да разполага войски там.
Чешкият премиер Петр Фиала също отказа коментар, но подчерта, че „Чехия със сигурност не иска да изпраща свои войници в Украйна“.
Премиерът на Полша Доналд Туск също каза във вторник, че „Полша не планира да изпраща свои войски в Украйна“.
Като изключи възможността за военни действия на НАТО, Столтенберг каза пред АП, че „това е война на агресия от страна на Русия срещу Украйна, грубо нарушаваща международното право. Съгласно международното право, Украйна, разбира се, има право на самоотбрана и ние имаме право да ги подкрепим в отстояването на това право.
НАТО като съюз предоставя на Украйна само несмъртоносна помощ и подкрепа като медицински консумативи, униформи и зимно оборудване, но някои членове изпращат оръжия и боеприпаси двустранно или групово. Всяко решение организацията да изпрати войски ще изисква единодушна подкрепа от всички страни членки.
Идеята за поставяне на ботуши на земята досега беше табу, особено след като НАТО се стреми да избегне въвличането в по-широка война с ядрено въоръжената Русия. Поддръжниците на Украйна обаче постепенно предоставиха повече високотехнологични и далекобойни оръжия, откакто Русия нахлу преди две години.
Френският президент Еманюел Макрон каза в понеделник, че изпращането на западни войски на място в Украйна не трябва да се „изключва“ в бъдеще, тъй като пълномащабното нахлуване на Русия продължава вече трета година.
„Ние ще направим всичко необходимо, за да не може Русия да спечели войната“, каза френският лидер, след като беше домакин на срещата в Париж. Въпреки че подчерта, че „днес няма консенсус“ за изпращане на комбинирани сили, той каза също, че „нищо не може да бъде изключено“.
Конференцията се проведе точно след като Франция, Германия и Обединеното кралство подписаха 10-годишни двустранни споразумения за сигурност с Украйна в знак на дългосрочна подкрепа, докато Киев работи за укрепване на западната подкрепа.
Европейските нации се притесняват, че САЩ ще откажат подкрепата, тъй като помощта за Киев е задържана в Конгреса. Те също имат опасения, че бившият президент Доналд Тръмп може да се върне в Белия дом и да промени курса на политиката на САЩ на континента.
Няколко европейски страни, включително Франция, изразиха подкрепа в понеделник за инициативата, стартирана от Чехия, за закупуване на снаряди за Украйна извън Европейския съюз, казаха участници в срещата.
Макрон каза, че ще бъде създадена нова коалиция за доставка на ракети със среден и голям обсег. Франция обяви миналия месец доставката на 40 допълнителни крилати ракети с голям обсег на действие Scalp.
В интервю миналата седмица Столтенберг не се противопостави на идеята на Украйна да бъде позволено да използва западни оръжия за удари по цели в Русия. Някои държави са наложили ограничения върху използването на материалите, които предоставят, като искат те да се използват само в Украйна.
„Всеки съюзник трябва да реши дали има някои уговорки относно това, което доставя“, каза Столтенберг пред радио „Свободна Европа“. Но, каза той, правото на Украйна на самоотбрана „включва и удари по законни военни цели, руски военни цели, извън Украйна.”
Снимка: БГНЕС