Search Suggestions
      Search Suggestions

          В Министерството на правосъдието започна работа група във връзка с борбата с антисемитизма

           

          Междуведомствена работната група, създадена в Министерството на правосъдието във връзка с борбата с антисемитизма, проведе първото си заседание днес с участието на над 30 представители на държавни институции, научните среди и еврейската общност в България.

          Целта на работната група е да подготви необходимите промени в нормативната уредба за осъществяване на Националния план за действие за борба с антисемитизма за периода 2023-2027 г., приет от Министерския съвет на 18 октомври 2023 г. Според него се предвижда преглед на наказателното законодателство относно престъпленията, мотивирани от предразсъдъци, реч на омразата и дискриминация, при отчитане на международните стандарти в областта на правата на човека. При необходимост и подготовка на предложения за законодателни изменения.

          На първото си заседание участниците дефинираха проблема с нарастващите прояви на антисемитизъм и възможните решения от гледната точка на различните институции и неправителствени организации.

          Ръководителят на групата доц. Албена Танева заяви, че склонността за омаловажаване на Холокоста е била основен въпрос на последното заседание на Международния алианс за възпоменание на Холокоста. Според данните на представителите на различните държави в Западна Европа се увеличават проявите на антисемитизъм, докато в Източна Европа тенденцията е за изопачаване на паметта за Холокоста.

          Като проблеми в българското общество бяха отчетени неуверената ежегодна позиция на властите за провеждането на т.нар. Луковмарш, опитите за изопачаване на историческата истина за периода на Втората световна война, недостига на чувствителност и незнание за Холокоста, дори от представители на правоприлагащи органи като полицаи и магистрати, необходимостта от повече застъпване на темата в образователната система, липсата на ефективен инструмент за ограничаване на антисемитизма в социалните медии и др. Бяха изразени и мнения за промени в Наказателния кодекс, така че да се отграничи хулиганството от антисемитизма, тъй като осъдителните присъди, когато ги има, отчитат проявите на антисемитизъм като хулиганство.

           

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          Search Suggestions
              Search Suggestions