Неправителствени организации, готвят протест, ако Столичната община реши да обжалва решението на Софийски градски съд,, с което беше осъдена заради мръсния въздух в периода 2015-2017-та година. Такава възможност има, тъй като актът не е окончателен и подлежи на преразглеждане от по-горна инстанция, ако някоя от страните поиска това.
Припомняме, че решението на съда беше постановено на 8-ми ноември след продължила повече от четири години съдебна битка. В акта се казва, че „с бездействието си институцията е допуснала системно превишаване на фините прахови частици”. Правораздавателният орган дава и едногодишен срок на общината да предприеме спешни мерки за разрешаване на проблема.
От “Спаси София” твърдят също, че по европейска програма администрацията в София има право да раздаде напълно безплатно 20 000 печки с пелети на домакинства, които се отопляват на дърва, но това не се случва.
Екипът на предаването “Делници” потърси за коментар и представители на общината, но оттам на този етап ни насочиха към писмената им позиция, качена на сайта на институцията. Цитираме малка част от нея:
Съдът признава част от исканията на жалбоподателите, а в друга част изцяло ги отхвърля. Съдът отхвърля изцяло твърденията на жалбоподателите, че от 2017 г. до момента Столична община е бездействала и не е приет Оперативен план с мерки за намаляване на рисковете от превишения на нормите за качество на въздуха. С решението на Съда се отхвърля и твърдението, че Столична община не е изпълнявала задължението си да информира обществеността относно качеството на атмосферния въздух. В последната година Столична община изпълни и постановеното в решението на Съда искане за изграждане на нови буферни паркинги. Столичен общински съвет одобри и Програма за изграждане на етажни паркинги в кварталите. Вследствие на предприетите мерки от страна на общината в последните 3 години няма превишение на средногодишната концентрация на ФПЧ.
Срокът за обжалване на съдебното решение е 14-дневен.