Дъщерното дружество на „Лукойл“ „Литаско“ не е водило преговори за продажбата на рафинерия в България с катаро-британски консорциум, разглежда различни варианти за бизнес в страната, но все още не е взело решение, съобщиха от компанията.
„Файненшъл таймс“ цитира източници, според които „Лукойл“ планира да продаде рафинерията в България на катарско-британски консорциум, състоящ се от Oryx Global и търговската къща DL Hudson, до края на годината.
„Подчертаваме, че предположенията не отговарят на действителността: не са провеждани никакви обсъждания по този въпрос с гореспоменатия катарско-британски консорциум, както и с властите на Руската федерация“, се казва в изявлението.
„Лукойл продължава да работи в съответствие с одобрените вътрешни стратегически цели: анализират се различни варианти във връзка с бизнеса му в България с участието на независими консултанти и с участието на редица авторитетни пазарни участници. Към момента обаче не е взето решение относно конкретна сделка с потенциален контрагент“, отбелязва компанията.
„Лукойл“ подчертава, че е готова да защити своята бизнес репутация от подвеждащи медийни публикации и ще продължи да информира българските власти, синдиката на „Лукойл“ в България и други заинтересовани страни за всяко съществено развитие на ситуацията по отношение на българските активи.
Министърът на енергетиката Владимир Малинов и министерството не разполагат с информация за потенциална сделка за продажбата на „Лукойл Нефтохим България“.
Малинов уточни, че в МЕ не е предоставена информация нито от мажоритарния акционер в „Лукойл Нефтохим България“, нито от оперативното ръководство на мениджмънта на рафинерията, нито от представителя на държавата, който е в Надзорния съвет на дружеството. „Ако получим такава информация, ще я анализираме и ще изготвим нашия доклад“, каза той и обясни, че тъй като не е запознат, не може да коментира нито посочения от медиите нов собственик на рафинерията, нито е запознат със структурата, нито със състава на тази собственост.
Попитан може ли една такава продажба да бъде блокирана, ако докладът покаже, че тя е неблагоприятна за страната ни, министърът на енергетиката поясни, че служебното правителство има пълно уважение към частната собственост, каквато е рафинерията, но също така следва да бъде обърнато внимание, че рафинерията изпълнява не само стратегически дейности, но е и стратегически обект, което е част от националната сигурност на България.
„Ще анализираме потенциала на един такъв купувач. В предишни Народни събрания е имало предложения от народни представители именно такъв тип сделка за промяна на собствеността да става с решение на Народното събрание“, припомни Малинов и отбеляза, че от тази гледна точка националните приоритети и националната сигурност трябва да бъдат защитавани.