Днес президентът на България Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен от ГЕРБ-СДС за министър-председател.
Росен Желязков представи правителство с трима вицепремиери и 19 министри.
„На 15 януари, консерваторите намериха коалиционни партньори в България след повече от два месеца преговори с надеждата да сложат край на политическата криза, която отдавна парализира страната.“, пишат няколко световни медии.
„Консервативната партия ГЕРБ на трикратния премиер Бойко Борисов спечели парламентарните избори през октомври – седмите в рамките на три години – но досега изпитваше трудности да намери партньори за управление“, предаде АФП.
„На 14 януари тя най-накрая получи зелена светлина от партията, представляваща турското малцинство, да формира мнозинство, включващо десницата, социалистите и една популистка партия. Тя може да разчита на 126 места в 240-членния парламент. Сега държавният глава възнамерява да изпрати указ на парламента, който ще подложи списъка с министри на гласуване в четвъртък, 16 януари“, пише „Вашингтон пост“.
Партията избра Желязков за ръководител на новото правителство вместо лидера си Бойко Борисов, който ръководеше три правителства между 2009 г. и 2021 г., когато третият му кабинет подаде оставка след големи антикорупционни протести, според Радио „Франс интер“.
Желязков, 56-годишен юрист, заяви, че кабинетът му ще работи за усвояване на средства от Европейския съюз, за по-добро управление и функциониране на държавните институции.
България, която е член на ЕС и е подала молба за присъединяване към еврозоната, се нуждае от стабилно правителство, което да укроти инфлацията и да гарантира притока на средства от ЕС, пишат още световните медии.
Анализаторите предрекоха трудни времена за ръководения от ГЕРБ състав поради политическите различия на участващите партии.
София си осигури дългоочакваното пълноправно присъединяване към Шенгенската зона за безвизово пътуване от 1 януари, но все още трябва да овладее още повече инфлацията и да осигури ценова стабилност, за да кандидатства за присъединяване към еврозоната от 2026 г., според световните издания.
Новият кабинет ще бъде изправен и пред спешната задача да приеме дълго отлагания бюджет за тази година и да преодолее забавянето на ключови реформи, изисквани от Брюксел за получаване на помощ от ЕС.