Кметовете на Тутракан, д-р Димитър Стефанов, и на Олтеница, Михайца Бещя, днес ще подпишат официални документи за изграждането на фериботна връзка между двата града. Събитието ще се проведе в Културния дом на Олтеница, съобщиха от Посолството на България в Букурещ.
Нов тласък за 20-годишна идея
Проектът за фериботната връзка датира от 1997 г., когато е взето решение за изграждането ѝ, осигурен е общински терен и дори е разработен идеен проект. Сега, след почти 20 години на забавяне, идеята получава нов шанс за реализация, като се отчита интерес от частни инвеститори.
Фериботът – стратегическа връзка за региона
Новата транспортна връзка ще облекчи значително движението между България и Румъния, като ще елиминира необходимостта от обиколка през Русе или Силистра. Освен ползи за местното население, проектът ще улесни и бизнеса, осигурявайки по-бърза и ефективна връзка между Истанбул и Букурещ. Очаква се пътят между двата града да се съкрати с около 120 км.
Голям интерес от фериботни оператори
От българското посолство в Букурещ потвърдиха, че вече има проявен интерес от оператори на фериботни услуги, които могат да осъществяват превоз на леки и лекотоварни автомобили до 12 тона.
Връзка без допълнителен граничен пункт
Благодарение на влизането на България и Румъния в Шенген по суша от 1 януари няма да се налага изграждането на допълнителен граничен контролно-пропускателен пункт, което допълнително ще ускори стартирането на фериботната линия.
Очакван старт – лятото на 2025 г.
При липса на сериозни пречки, фериботната връзка може да заработи още през лятото. Официалното подписване на документите ще бъде подкрепено от българския посланик в Румъния Радко Влайков и съветника по икономическите въпроси Георги Пройнов.
Фериботът между Тутракан и Олтеница ще бъде важен икономически и инфраструктурен проект, който ще подобри транспорта и ще засили бизнес връзките между България и Румъния.