Не може човек да живее само от депозити. Това заяви банкерът Левон Хампарцумян в студиото на предаването „Здравей, България” по Нова тв, в коментара си относно информацията, появила се в публичното пространство през изминалата седмица. Според нея хората, които си държат парите в банките губят, заради така наречената отрицателна доходност. Смисълът на депозита е да бъде използван в нещо, което после да създаде голямо богатство, продължи банкерът. Централните банки в момента държат ниски лихвени нива, за да стимулират икономиката. В това е смисълът на лихвите.
Една разумно управлявана банка трябва да се грижи първо за депозитите си и след това за кредити и лихви, подчерта той.
Мисля, че в момента обществото ни е в една ситуация на „парен, каша духа”, хората го видяха или го изпитаха на собствен гръб при случая с КТБ. Високите лихви не винаги са доказателство за добро здраве. КТБ по някакъв начин изкривяваше пазара, тъй като беше 4-тата банка у нас. Заради това ситуацията в момента е такава.
Не мисля, че Борисов може да реши проблема с индивидуалните договори, подчерта той в коментара си относно действията на премиера преди дни.
Когато на пазара има подобни събития като тези в КТБ, има така нареченото бягство към качеството. Обществото се ориентира към по-стабилните, по-успешните, по-добре управляваните банки, които независимо, че нямат толкова изгодни условия, печелят доверието на клиентите.
Днес икономиката ни е далеч от това, което искаме да бъде. Но се развиваме добре, има наченки на стабилност. Системата е по-стабилна отпреди 3-4 години, добави той.
Взимането на кредит има смисъл да заемеш от бъдещия си доход, тоест трябва да си уверен, че ще имаш доходи в периода на кредита.
Нека кажем, че нивата на лихвите са по-ниски от периода на кризата през 2008 г. Дори има тенденция да се понижават още, каза още той.
КТБ е раздавала пари на кухи фирми в противоречие с добрите банкови практики. Това е същото като когато мафията краде апартаменти от наивни хора и ги препродава няколко пъти, за да се скъса веригата между първия и последния собственик. Обикновенно третата страна е неразбралата, нищо неподозирала. Сложно е да се стигне до първия собственик, трудно е. Това заяви той в коментара си за нашумелия казус около ТВ7 и нейното финансиране.
Нека кажем така, че тези, които крадат са така успешни, защото не спазват правилата. А тези, които предследват бандитите, използват закона, следват всяка точица и запетая. Нека оставим предследването на тези пари на специализираните служби, Джеймс-Бондове и т.н.
Въпросът е така да подберем тази практика, с която да идентифицираме достатъчно рано и този механизъм да се пресече, докато е мъничък, подчерта банкерът.
Формално имаме институции, които трябва да защитават банките у нас. Те са в положението „парен каша духа”, малко са гузни от случилото се.
Искров е вече човек с изтичащ мандат, каквото се е случило, вече се е случило. Важното в момента е да се избере шефа на банковия надзор и почтен управител на БНБ, заяви в заключение той.
КАКВО Е СЪСТОЯНИЕТО НА БАНКОВАТА СИСТЕМА У НАС?
Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.