България трябва да продължи да подкрепя Украйна като част от силна и обединена Европа, заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и бивш премиер Кирил Петков в публикация в Facebook.
Спомените от Киев и Буча
Петков си припомня посещението си в Киев и Буча два месеца след началото на войната.
„Минавахме покрай жилищен блок, наподобяващ тези в Младост 4, но разрушен наполовина от руска ракета. Излязох от колата и между отломките видях детска играчка – или това, което бе останало от нея. Тази картина ще остане завинаги в съзнанието ми.“
Според него подкрепата за свободата на Украйна не е просто политическа позиция, а морален дълг към бъдещите поколения.
„Докато стоях пред разрушения блок, осъзнах, че мълчанието пред агресията е равносилно на съучастие. А ние, българите, знаем цената на свободата твърде добре, за да останем безмълвни.“
Българската роля във войната
Петков подчерта, че България активно е помогнала на Украйна в първите дни на войната:
- „Над 40% от снарядите, които Украйна използваше в началото, бяха произведени в България.“
- „България предложи замразяването на руските финансови активи – мярка, която днес дава на Европа силна позиция в преговорите.“
- „Русия няма как да бъде пълен победител, докато Европа разполага с икономически лостове като замразените 210 млрд. евро руски активи и пазара, който преди санкциите осигуряваше на Москва 240 млрд. евро годишно.“
Бившият премиер изрази гордост от устойчивостта на България срещу руските заплахи:
„Бяхме подложени на натиск заради руския газ, но удържахме и запазихме независимостта си. Прекъснахме влиянието на руските разузнавателни служби, които работеха срещу националния ни интерес и ни определиха като ‘вражеска държава’.“
Как трябва да продължи подкрепата за Украйна?
Петков е категоричен, че българската армия не трябва да бъде изпращана на фронта, но помощта за Украйна трябва да продължи.
„Европа трябва да използва замразените руски средства за подпомагане на Украйна. Русия трябва да направи избор – парите ѝ да бъдат използвани за оръжие срещу нея или за възстановяването на Украйна, ако се съгласи на нормален мир.“
Според него мир, при който Русия запазва заграбените територии, а САЩ получават достъп до ресурсите на Украйна, е дълбоко несправедлив.
Европа трябва да покаже сила
„Европа е силна. Европа е единна. Бъдещето на Украйна е в Европа. А Путин трябва да разбере, че сферите на влияние са част от миналото.“
Петков завършва с предупреждение за руските амбиции:
„Не трябва да забравяме, че руският военен ботуш неведнъж е стъпвал на българска земя. И независимо от историческите обстоятелства, Москва винаги е мечтала да държи България под свой контрол. Наш дълг е да не позволим това да се случи отново.“